6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Dişleri Beyazlatan Gıdalar

8RV0VFGsmile_photo_6Bembeyaz, ışıl ışıl parlayan, herkesin hayran olacağı dişlere sahip olmayı kim istemez ki? Bu uğurda denemedik yöntem bırakmayız. Aslında güzel dişlere sahip olmak o kadar zor değil. Kimyasal ürünler kullanmak yerine evimizdeki yiyeceklerle dişlerimizi istediğimiz görünüme kavuşturabiliriz.

*Susam tohumu

Diş sağlığı açısından önemli olan kalsiyum ve minerallere sahip olduğundan, susam tohumu dişlerimiz için bulunmaz nimettir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, susam tohumunun dişlerde oluşan plakları azaltma özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden dişlerdeki plakları temizleyen bir fırça etkisine sahiptir.

*Sert sebze ve meyveler

Havuç, armut, elma, karnabahar..vs sert özelliğe sahip tüm besin maddeleri dişleri temizleyici özelliğe sahiptirler ve dişlerdeki lekeleri yok ederler. Sebze ve meyveler doğal lif içerirler. Bu lifler tükürük ile birleştiğinde dişlerin arasındaki besin kalıntılarını ve bakterileri temizlerler.

*Elma sirkesi

Elma sirkesi dişleri beyazlatmak amacıyla kullanılabilir. Elma sirkesini karbonatla karıştırıp dişlere sürdüğümüzde diş macunu görevi görür.

*Limon suyu

Limon suyu asitli olduğu için dişlere sürülürse, dişleri beyazlatmada oldukça etkilidir. Ancak sık uygulamalarda diş minesi zarar görür. Bu nedenle çok sık uygulamamak gerekir. Haftada bir uygulama yeterlidir.

*Portakal

Portakal kabuklarının iç kısmı dişleri beyazlatmaya yarar. Kurutulmuş portakal kabuklarıyla dişler fırçalandığında dişleri beyazlattığı görülür. Haftada bir ya da iki kez uygulanması tavsiye edilir.

*Çilek

Çilek dişlerin üzerinde leke oluşmasını önlemede çok etkilidir. Olgun bir çilek ile dişler ovulabilir ya da bir avuç çilek yenilebilir. Ancak çilek asit içerdiğinden, dişlerin zarar görmemesi çilek yendikten ya da dişler ovulduktan sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

*Brokoli

Brokoli, antioksidan özelliğe sahip olduğundan başta kanser olmak üzere tüm hastalıklara karşı koruyucu olduğu gibi bakterilere karşı dişlere de kalkan görevi görür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER