23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Dişlere Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

disbakimiDişler sindirim sisteminin bir parçasıdır. Sindirim ağızda başlar ve iyi bir sindirim için dişlerin sağlıklı olması çok büyük önem taşır. Dişlerin sağlıklı olmaması, ağızda çürük diş bulunması ya da dişlerin öğütme özelliğini kaybetmiş olması, besin maddeleri gereği gibi öğütülemediğinden sindirime ve sindirim sistemi organlarına zarar verir.

Bu nedenle ağızda sağlıksız dişlerin bulunması, başta mide olmak üzere bir çok organın işlevlerinin bozulmasına neden olur. Uzmanlar sağlıksız dişlerin, kalbe bile etkisi olduğu konusunda uyarıyorlar. Bize düşen diş sağlığımızı korumak ve diş sağlığımızı bozacak davranışlardan kaçınmak. Oysa bazı günlük alışkanlıklarımız yüzünden farkında olmadan diş sağlığımıza zarar veririz.

Dişlere Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

– Çekirdek çitlemek

Çekirdek çitlerken çekirdek artıkları ara yüzlere takılıp diş ve dişetine zarar verebilir.

– Diş gıcırdatmak

Stres ve uyku alışkanlıklarının neden olduğu diş gıcırdatma zamanla dişlerinize zarar vererek ağrıya yol açar. Gündüzleri sert gıdalardan kaçınarak ve geceleri koruyucu apareyler kullanarak ağrıdan kurtulabilirsiniz.

– Yeme Bozukluğu Problemleri

Özellikle tatlı tüketiminiz çok yüksekse diş çürümesi problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bulimia gibi yeme bozukluğu problemleri yaşıyorsanız sürekli kusmak, kusmuk içerisinde bulunan güçlü asitler nedeniyle dişlerinizi aşındırır ve kötü ağız kokusuna neden olur.

– Sakızlı şeker çiğnemek

Tüm şekerli besinler, özellikle daha uzun süre çiğnendiği için şekerli sakızlar diş çürüğünü teşvik eder.

– Kahve ve sigara içmek

Çok fazla kahve tüketiyorsanız dişlerinizde zamanla renk değişimi ve sararmalar görülebilir. Eğer dişlerinizdeki renk değişikliği konusunda endişeleriniz varsa diş hekiminizle konuşun. Sigara gibi diğer tütün ürünleri de dişlerinizde lekelenme ve diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Tütün kullanımı aynı zamanda ağız kanserinin de en önemli nedenlerinden biridir.

– Kalem çiğnemek

İş stresinden ya da yoğunlaştığınız zamanlarda kalemlerin başlarını çiğniyorsanız dişlerinize ciddi zarar veriyor olabilrsiniz.

– Sık sık atıştırmak

Çok sık atıştırmak dişlerinizde gıda kalıntıları bırakarak bakteri plağı oluşumuna neden olur; bu da çürümeyi hızlandırır.

– spor içecekleri ve meyve sularını çok tüketmek

Spor içecekler enerji verme özelliği taşıdığından içlerindeki şeker oranı genellikle yüksektir. Bu içecekler diş minesi üzerinde asit saldırısı oluşturur. Bu tarz içecekleri sık tüketirseniz dişleriniz daha hızlı çürür. Meyve suyu pek çok vitamin ve antioksidanı bir arada içerse de ne yazık ki çoğunda şeker vardır. Bu yüzden hazır meyve suları yerine mevsiminde taze olarak sıkılmış meyve suları tüketin. Ayrıca su ekleyerek şeker içeriğini de azaltabilirsiniz.

– Şişe kapağı açmak için dişleri kullanmak

Dişlerinizle şişe kapakları ya da plastik ambalajları açmayı denemeyin. Bu yanlış alışkanlık dişlerinizde çatlaklara neden olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER