7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

0Diş eğrilikleri, çarpık dişler ya da farklı diş kusurlarını ortadan kaldırmak ve kişiye daha sağlıklı, daha güzel görünümlü dişler kazandırmak için diş teli kullanılır. Diş teli, dişlerde bir yada birbuçuk yıl gibi uzun bir süre kalır. Bu süreçte, kişinin dişlerine bakım yapması da doğal olarak zorlaşır. Özellikle diş tellerine gerekli özenin gösterilmemesi ve gerekli bakımın yapılmaması halinde ağız ve diş sağlığı açıssından tehlike oluşturabilir.

Gün boyu tüketilen besinlerin artıklarının, dişlerde ve diş tellerinde kalması halinde, bunlar zamanla diş çürüklerine ya da dişlerde tartar oluşuna sebep olurlar. Bu nedenle, diş bakımıyla birlikte, diş tellerine de bakım yapmak, düzenli olarak temizlemek gerekir.

Diş tellerine nasıl bakım yapılacağı konusunda uzman önerilerinden yola çıkarak önemli bilgiler vermek istiyoruz. Umarız diş teli kullananların işine yarar…

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş teli kullanımının hem dişlere zarar vermemesi hem de ağız sağlığının bozulmaması için diş tellerinin bakımını öğrenmek ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Öncelikle dikkat edilecek ilk husus, dişleri fırçalarken fluorid içeren yumuşak telli bir fırça kullanılması. Fırçalama sırasında, diş yüzeyleri ile tellerin diş ile birleştiği noktaların iyice fırçalanmasına hassasiyet gösterilmesi gerekir. Bunun yanı sıra günlük olarak diş ipi kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü, diş fırçasının ulaşamadığı diş aralıklarında biriken besin kalıntıları çürüklere ve plak oluşumuna neden olur. Diş teli olan bu bölgeler iyice temizlenmelidir.

Dişlerin ve diş telinin iyice temizlenmesi için dişleri ve diş telini dairesel hareketlerle fırçalamak gerekir. Diş tellerinin sağlığı ve temizliği açısından şekerli ve tatlı besin maddelerinden uzak durulmalıdır. Sert ve yapışkan besinler diş tellerine yapışık kalabilir ve diş teline zarar verebilir. Özellikle de diş teli temizliği ve sağlığı açısından sakız çiğnenmemelidir. Sigara da diş teli sağlığı açısından zararlı olmaktadır. Pek çok sağlık sorununu tetikleyen sigara, diş tellerinin etki süresini uzatır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER