9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Dikkat! Bu Bilgiler Çok Önemli

IHA_20130113_263429– Vücudunuzdak D Vitamini Seviyesini Test Ettirin

Bildiğimiz gibi D vitaminin ana kaynağı güneştir. Oysa güneş, bu kadar faydalıyken, bir taraftan yaymış olduğu zararlı ışınlarla kansere yakalanma riskine yol açıyor. Ayrıca cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep oluyor. Bir tarafta fayda, bir tarafta zarar; tabi ki bizleri ikilemde bırakıyor. Vücut için D vitamini çok önemliyken, aynı zamanda da zarar verdiği için güneşten kaçmalı mıyız? Yoksa D vitamini hatrına zararlarına katlanmalı mıyız?

Eğer siz de bu ikilemi yaşayanlardansanız, güneşin zararlarına karşı kat kat sürdüğünüz güneş kremlerinin D vitaminini eksik almanıza sebep olduğunu düşünüyorsanız, şüphede kalmanıza gerek yok. basit bir kan testiyle D vitamini oranlarınızı öğrenebilirsiniz. D vitamini seviyesini 50 ng/ml’nin üzerinde tutmak gerekiyor. Özellikle güneşten uzak kalanların, kemik erimesi problemi yaşayanların, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı bulunanların, 60 yaşın üzerinde olanların ve osteoporozu olanların bu testi yaptırmaları tavsiye ediliyor.

– Kalsiyum & Fosfor Birlikteliği

Kalsiyum tek başına sağlam kemik ve dokuları inşa edemediğinden görevini tam yapabilmesi için kalsiyumla birlikte mutlaka fosfor alımının da gerçekleşmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar da, kalsiyumun kemikleri güçlendirici etkisini maksimize etmek için fosfora ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. Yani sağlıklı diş ve kemik yapısı için kalsiyum ve fosforun birlikte alınması gerekiyor.

Eğer sadece kalsiyum hapları alıyor, ancak fosfor alımına dikkat etmiyor, fosfordan zengin beslenmiyorsanız paranızı çöpe atıyor olabilirsiniz.

– Ameliyat Öncesi Gıda Takviyesi Sorun Olabilir

Bazı gıda takviyeleri ameliyatlar sırasında istenmeyen etkilere neden olabiliyor. Bu nedenle doktorunuza aldığınız vitaminler, mineraller, bitkisel takviyeler ya da herhangi bir başka takviye konusunda tam bir bilgi vermeniz gerekiyor. Doktorunuz bu ürünleri almayı operasyondan 2-3 hafta önce durdurmanızı isteyebilir.

– Bu Yağı Her Gün Muhakkak Almaya Özen Gösterin

Bahsettiğimiz yağ tabi ki Omega-3…Ceviz ve keten tohumu ile sardunya, hamsi, somon gibi soğuk deniz balıklarında bol miktarda bulunan bu faydalı yağı yeterince aldığınızdan emin misiniz? Beslenme tarzınızı gözden geçirerek, yeterince Omega-3 alıp almadığınızı kafanızda tartıp, eksik aldığınızı düşünüyorsanız beslenme tarzınızı değiştirmelisiniz. Çünkü bu tip çoklu doymamış yağlar, diğer doymuş yağların aksine vücudunuz için hayati önem taşıyor. Kan basıncını düşürmekten kötü kolesterolle savaşmaya, hafızanızı güçlendirmekten cildinizi güzelleştirmeye kadar birçok görevi yerine getiriyor.

Omega 3 yağ asitlerini doğal yollarla tüketemiyorsanız gıda takviyesi formunda da alabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER