11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Detoksu Destekleyen 10 Besin Maddesi

nocanvas_detoksa-yardimci-10-dogal-gidaVücudu toksinlerden arındırma işlemine detoks diyoruz. Detoks uygulaması çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Detoks kadar, detoks yapılan dönemde toksinlerden arınma yöntemini ek besinlerle desteklemek de çok önemlidir.

Detoks yapanlar için, detoksa yardımcı olacak on besinden bahsetmek istiyoruz. Beslenme proğramınıza bu besin maddelerini de dahil ederek daha iyi sonuçlar almanız mümkün.

İşte detoksu destekleyen on besin maddesi…

Pancar; İçeriğindeki yüksek miktardaki lif sayesinde, karaciğerdeki antioksidan miktarını artırarak, karaciğeri korumaya yardımcı olur. Ayrıca, safra kesesine de çok faydalıdır.

Limon suyu; Bedeni alkalize etmek için her sabah güne limonlu suyla başlamak gerekir. Ayrıca aç karnına içilen limonlu su sindirime yardımcı olur. Limon aynı zamanda bol miktarda C vitamini içerdiği için, vücutta yağ yakımına yardımcı olur.

Sarımsak ve Zencefil; Her ikisi de karaciğer dostu olduğundan, serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.

Tam tahıllar; Detoks uygulaması yapıyor olsanız da olmasanız da her zaman tam tahılları rafine tahıllara tercih etmelisiniz. Tam tahıllı gıdalar lif bakımından çok zengindirler ve kabızlığı önlerler.

Taze meyveler; taze meyveler her zaman lif ve vitamin kaynağıdırlar ve iyi birer antioksidandırlar.

Enginar; Sinarin bakımından zengin olduğu için hazımsızlığı önler. Enginar ayrıca karaciğer dostudur ve karaciğer ile safrakesesi fonksiyonlarını düzenler.

Su teresi; Serbest radikalleri hücrelerden uzak tutar, karaciğerdeki temizleme enzimlerini güçlendirir ve doğal diüretiktir. Salatalarınıza bir miktar su teresi doğramanız yeterli.

Lahana; Kimyon ve elma ile karıştırılıp tüketlen lahana, karaciğeri tedavi eder.

Yeşil çay; İçerdiği yüksek kateşin karaciğer aktivitelerini hızlandırır ve detoksa yarayan enzimleri artırır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler; Beslenmenizi yeşilliklerle zenginleştirmenin bir çok yolu var. İster pişirip yersiniz, isterse çiğ olarak.  ister içeceklere katın veya az bir zeytinyağı ile sote yapıp tüketin. Sindirim sistemindeki klorofil seviyesini yükselterek çevresel toksinlerden arınmanıza yardımcı olurlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER