9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Depresyonu Tetikleyen Besin Maddeleri

nayeb-cafe-restaurant-906r1d46Çağımızın en önemli ruhsal bozukluğu depresyondur. Depresyon, asri yaşamın bize bir hediyesi olduğundan artık hep hayatımızın içinde. Sürekli olarak bizimle. Bu nedenle en küçük bir ruhsal bozuklukta acaba depresyon mu yaşıyorum diye hemen araştırmaya girişiriz.

Depresyon hakkında bir çok şey yazılıp çiziliyor ve insanlar bilgilendiriliyor. Depresyon sebeplerine şöyle bir göz attığımızda, günlük yaşanılan stresin birikim meyvesi olarak tarif ediliyor. Yaşadığımız iş sorunları, çevremizdeki yaşadığımız insanlarla olan sorunlarımız, hatta trafik sıkışıklığının bile depresyona neden olduğunu belirtiyor uzmanlar. Kısacası yazımızın başında da dediğimiz gibi asri bir hastalık depresyon.

Artık genel olarak çoğumuz depresyon ve depresyon sebeplerinin neler olduğunu kavradık da, yine de uzmanlar her araştırmalarında farklı sebepler ortaya atmaya başladılar. Peki, tükettiğimiz bazı besin maddelerinin depresyona yol açtığını duymuş muydunuz? Yeni öğrendiğimiz bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. Yapılan son araştırmalara göre, gün boyu tükettiğimiz bazı besin maddelerinin depresyona yol açtığı ortaya çıkmış. Bakalım bu besin maddeleri nelermiş? Hep birlikte bir göz atalım…

– Suyun İçeriğindeki Flor; Flor oranı yüksek suyun hem diş sağlığı hem de beden sağlığı için çok faydalı olduğu uzmanlarca belirtilse de, son yapılan araştırmalara göre florün hem kabızlığa hem de depresyona yol açtığı ortaya çıkmış. Sert suyun içeriğinde daha çok flor bulunduğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle içme suyu seçiminde yumuşak su tercih edilmesi veya çeşmelere filtre takılması öneriliyor.

– Yapay Tatlandırıcılar; Kilo almamak için tercihinizi diyet ürünlerden yana kullanıyor olabilirsiniz ama bu tür ürünlerde kullanılan yapay tatlandırıcılar, mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini düşürerek kişiyi depresyona sürükleyebiliyorlar. Yapay tatlandırıcılar ayrıca şeker ve karbonhidratı aşırı tüketmeye sevk etmesiyle de biliniyor. Ki bu durum da kilo almayı ve depresyponu tetikliyor. Yani bir kısır döngü söz konusu. İyisi mi içecek konusunda bol miktarda suya talim etmeli!

– Alkol; Alkol, depresyona sokucu bir madde. Çoğu insan gevşemek ve ruh halini iyileştirmek için alkol alsa da gerçekte zaman içinde depresif duygular bırakan bu madde bağımlı hale getiriyor. İçmeyi çok seviyorsanız da miktarı sınırlı tutmakta fayda var.

– Sodyum Oranı Yüksek Gıdalar; “Yağsız” denilen yiyeceklerin çoğunun fazla miktarda sodyum içerdiğini biliyor muydunuz? Hayatta kalmak için sodyuma ihtiyaç duysak da bunun fazlası bedenimize olumsuz etkiler bırakır. Vücutta ödeme ve cansız bir görünüme yol açar. Ayrıca depresyon durumunu yöneten sinir sistemine zarar verir. Sağlık kuruluşları günde 1500 mg ve daha az miktarda sodyum içeren gıdaları tavsiye ediyor.

– Yüksek Früktoz İçeren Mısır Şurubu; Bir başka deyişle işlenmiş şeker, depresyona sokabilen yiyeceklerin başında geliyor. Çünkü mutluluk hormonu olan ve vücuttaki miktarı aşırı olduğunda enerjinin yükselmesine, yorgunluk hissinin çökmesine yol açan serotoninle negatif tepki gösteriyor. Kurabiye, bisküvi gibi yiyecekler yerine doğal şeker içeren taze meyveleri ve organik sebzeleri tercih edin.

Depresyonu Tetikleyen Gıdalar Yerine Neler Tüketilmeli?

Beslenme planınızı meyve, sebze, az yağlı et, tam tahıllılar ve balık yönünden zengin oluşturmalısınız. İşlenmiş gıdalar yerine doğal ve bitkisel içerikli yiyecek ve içeceklere ağırlık vermek gerekiyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER