11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

damarDamar tıkanıklığı birden bire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Vücutta oluştuktan sonra ağır ağır ilerleyen ve ileri safhalarda kendini belli eden sinsi bir hastalıktır. Damar tıkanıklığı, çeşitli sebeplerden oluşur. Çeşitli çevresel faktörler ya da kişinin yaşam tarzından kaynaklı oluşabilen damar tıkanıklığının en önemli sebebi ise genetiktir. Ailesinde damar tıkanıklığı geçmişi bulunan kişilerde görülme ihtimali çok yüksektir.

Damar tıkanıklığı başlangıçta belirti vermediği için erken safhalarında yakalanması çok güç, hatta imkansızdır. Belirli bir ilerleme gösterdikten sonra belirti vermeye başlar. Damar tıkanıklığı belirtileri, tıkanıklığın hangi organda oluştuğuna bağlıdır. yani belirtiler, damar tıkanıklığı oluşan organa göre değişir. Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir.

Damar Tıkanıklığı Bacakta İse; Kramp oluşumu, deride kalınlaşma ve koyulaşma, ısı kaybı, yürürken bacaklara kramp girmesi ve ağrı duyulması ile kendini belli eder.

Damar Tıkanıklığı Beyinde İse; Kısa süreli bilinç kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin trombozu, yer ve zaman kaybı, hafıza kaybı, konuşma ve görme bozuklukları görülür.

Damar Tıkanıklığı Böbrekte İse; Kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarında işlev kaybı meydana gelebilir.

Damar Tıkanıklığı Kalpte İse; Kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi oluşur.

Damar tıkanıklığının en önemli belirtisi, göğüs kafesinin ortasında oluşan baskı, sıkışma ve ağrı olarak bilinse de bazen de omuz, kollar, çene yada sırt bölgesinde aynı tepkilere rastlanabilir. Bu tarz bir şikayetiniz mevcut ise en kısa sürede bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir.

El, kol ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalar damar tıkanıklığının olası belirtileri arasında gösterilmektedir.

Ayrıca uzmanlar, cinsel manadaki yetersizliklerin damar tıkanıklığının göstergesi olduğunun altını çizmektedirler. Kişinin kan akışındaki yetersizlik organlarının tam kapasiteyle çalışmasını engellediği için bazen damar tıkanıklığı kişide cinsel fonksiyon bozukluğuna sebebiyet vermekte ve kişinın bazı organları işlevlerini olması gerektiği gibi yerine getirememektedir.

Kişinin göğsündeki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar (Angina pektoris gibi) yine koroner damarlardaki bir tıkanıklığa işaret edebilir.

Kişinin kalça, baldır veya uyluk kaslarında zorlamayla ortaya çıkan bazı ağrılar, kasık veya bacak damarlarında meydana gelen bir tıkanıklığın habercisi olabilir.

Aynı şekilde, kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.

BEYİN DAMAR TIKANIKLIĞI BELİRTİLERİ

Nadir de görülse, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku eğilimi ve bilinç bulanıklığı beyin hastalığının ön belirtileri arasında yer almaktadır. Beyinde meydana gelen doku yıkımının yerine göre, hafif konuşma, hareket ve görme bozuklukları görülür. Bu dönemde bilinç açıktır. Belirtiler birkaç saniye ya da birkaç dakika, bazen de daha uzun sürer. Ağır olguların ise beyinde meydana gelebilecek şiddetli bir tablo ile ortaya çıkma riski yüksektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER