10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Daha Zeki Olmak İster misiniz?

Daha zeki olmak, performansı yüksek bir beyne sahip olmak ister misiniz? İstersiniz elbette. Yaşam koşulları, yorgunluk, stres ve daha bir çok kişisel ya da çevresel faktörler sebebiyle çoğu zaman uyuşmuş vaziyette dolaşıp beynimizi gereği kadar çalıştırma fırsatı bulamayız. İşlerliği düşük bir beyin ise düşünme yeteneğimizi engellediğinden zeka düzeyini aşağılara doğru çeker. Öyle zaman olur ki, en yakınımızdaki insanın dahi ismini hatırlamayız.

Aslında beynimizin performansını yükseltmek ve daha zeki olmak kendi elimizde. Beynimizi yorgunluk ve tıkanıklıktan kurtarabiliriz. Alman Focus Dergisi, düşünce gücünü geliştirmenin yollarını açıkladı. İşte herkesin basitçe uygulayabileceği ipuçları…

1- Sabahları gözleriniz kapalı duş alın. Lifinizi, sabununuzu, şampuanınızı el yordamıyla bulun. Böylece dokunma duyunuz gelişir.

2- Sağ elini kullananlar sol, sol elini kullananlar sağ elle diş fırçalamayı, saç taramayı denesin. Beynin farklı bölgeleri uyarılmış olur.

3- İşe giderken farklı yollardan gitmeye çalışın. Böylece beyninizi otomatik pilot sisteminden çıkarırsınız.

4- Aracınıza bindiğinizde gözlerinizi kapatın. Kontağın, sileceklerin, radyonun, el freninin yerlerini düşüncelerinizi yoğunlaştırarak bulun.

5- İşlerinizi farklı bir sırayla yapın. Her gün gördüğünüz ancak üzerinde düşünmediğiniz eşyaların yerlerini değiştirin.

6- Çalışma masanızda aramalı objeler olsun. Taze ve hoş kokular yeni düşünce çağrışımlarını beraberinde getirir.

7- Öğle yemeğine her zaman aynı saatte çıkmayın. Bir saat önce ya da sonra çıkarak rutinden kurtulun. Hatta saatinizi farklı kolunuza takın.

8- Ara sıra daha önce hiç yapmadığınız yemekleri yapın. Sadece tat alma duyunuzu değil, beyninizi de besleyin.

9- Yemek yerken her zaman aynı sandalyeye oturmayın. Ara sıra ailenizin masadaki oturma düzenini değiştirin.

10- Ses kayıt cihazı veya cep telefonunuza çok farklı ve tiz sesler kaydedin. Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde hangi sesin neye ya da kime ait olduğunu tartışın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER