17.2 C
New York kenti
Cuma, Eylül 10, 2021

Daha Fazla Yumurta Yemek İçin 8 Harika Sebep

yumurtaYumurtanın sağlıklı bir besin maddesi olup olmadığı yıllarca tartışıldı. Kolesterolü yükselttiği, kilo aldırdığı, tansiyona iyi gelmediği…vs söylentilerle sofralarımızdan uzaklaştırıldı. Ancak, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda yumurtayı aklayacak bilgilere ulaşıldı. Yumurtanın zararlı olmanın aksine bir çok faydasının olduğu tespit edildi. Özellikle sabah kahvaltılarında yumurta tüketilmesi hususu uzmanlar tarafından ısrarla öneriliyor.

Daha fazla yumurta yiyin!

1. Yumurta yemek sizin için kötü değil

Yumurtanın kolesterol içerdiği doğru fakat bu sağlığınız için bir risk doğurmaz. Şunu unutmayın ki, vücudunuz, özellikle de karaciğeriniz, birçok farklı fonksiyon için gerekli olan kolesterolü üretir.

Önemli olan, kolesterol seviyenizi normal seviyede tutmak. Yumurtanın içindeki kolesterol, sağlıklı insanlar için hiçbir risk taşımaz; çünkü, kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesini arttırmaz.

Ayrıca yumurta, sağlığınız için açıkça zararlı olan doymuş yağ içermez.

2. Yumurta iyi kolesterol içerir

Düzenli bir şekilde yumurta yediğinizde ‘iyi kolesterol’ olarak bildiğimiz HDL lipoprotein alırsınız.
HDL kolesterol sayesinde kalp ve damar problemlerine karşı korunursunuz ve beyin sağlığınız gelişir.

3. Yumurta temel bir besin içerir: kolin

Daha önce hiç kolini duymuş muydunuz? Duymamanız oldukça doğal; fakat, aslında sağlığınız ve iyiliğiniz için oldukça önemli bir besin.

Kolin, B vitamini bloğunun bir üyesidir ve hücre zarının ve beyin fonksiyonunuz için önemli diğer moleküllerin inşa edilmesine yardım eder.

Amerika’daki bir klinik çalışmaya göre, nüfusun %90’ı besin yetersizliği çekiyor. Bu sorun, daha fazla yumurta yiyerek ve sağlıklı bir hayat tarzı benimseyerek kolayca çözülebilir.

4. Yumurta besleyici bir gıdadır

Daha önce de söylediğimiz gibi, güne başlamanın harika bir yolu da kahvaltıda bir yumurta yemek ya da lezzetli bir omlet hazırlamak.

Bu sağlıklı seçim sayesinde şunları almış olacaksınız:

A vitamini: Günlük önerilen miktarın %6’sı
Folik asit: Günlük önerilen miktarın %5’i
B5 vitamini: Günlük önerilen miktarın %7’si
B12: Günlük önerilen miktarın %9’u
B2 vitamini: Günlük önerilen miktarın %15’i
Fosfor: Günlük önerilen miktarın %9’u
Selenyum: Günlük önerilen miktarın %22’si
6 gram protein ve 5 gram sağlıklı yağ

5. Yumurta görüşünüze yardım eder


Siz yaşlandıkça, görme kaliteniz düşer. Bu dejenerasyon süreci, yumurtanın içerdiği iki vitamin, lütein ve zeaksantin de dahil bazı belirli vitaminleri diyetinize ekleyerek yavaşlatılabilir.

Bu iki güçlü antioksidan gözünüzdeki retinayı hedef alır ve katarakt ve sarı nokta hastalığını önlemeye yardımcı olur. Kendinizi bu hastalıklardan korumak için daha fazla yumurta yemek, haftada beş ya da altı tane, iyi bir fikir.

6. En iyi yumurta organik yumurta: daha az trigliserit içeriyor!

Bu herkesin bilmesi gereken bir şey: organik yumurta almak her zaman için daha iyi bir fikir, tavuğun yaşam döngüsü ve hiçbir hormon içermemesi dolayısıyla.

Fakat… doğal, özgürce dolaşmış tavuğun yumurtasının sağlık açısından faydalarını biliyor musunuz?

Daha fazla omega-3 yağ asidi içerir.
Trigliserit seviyenizi düşürür.
Kalp sağlığınız için daha iyidir.

7. Yumurta beyin sağlığınıza iyi gelir

Yumurtanın geçmişte kötü bir ünü olduğu doğru, fakat bugün biz bu söylentilerin hepsini defettik.

– Yumurta kolesterolünüzü yükseltmez, kalp sağlığınız için bir tehlike değildir ve aynı zamanda bunamayı önlemeye yardım eder.

– 10 yıldır yaklaşık 300.000 katılımcıyla yapılan büyük bir çalışmada, haftada beş ya da altı yumurta tüketen kişilerin herhangi bir beyin problemi yaşamadığı görüldü.

– Bu çalışma öte yandan, diyabet hastalarının yumurta tüketimlerini haftada iki ya da üçle sınırlandırmalarının en iyisi olduğunu gösterdi.

8. Yumurta doyurur ve kilo vermeye yardımcı olur


Şunu unutmamak önemli: yumurta yemek tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz. Fakat tok hissetmenizi sağlar ve böylelikle yemekler arasında atıştırmaktan kaçınırsınız.

Yumurta, protein ve makro besinler açısından zengindir. Bu yüzden ideal bir kahvaltı ıspanaklı bir omlet, yanında biraz elma ve bir bardak beyaz çay içerir. Bu kahvaltı sizi öğle yemeğine kadar acıkmadan tutabilir.

– Yumurta dünyanın en çok tok tutan yiyeceklerinden biridir ve gün boyunca daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Önceki İçerik2016 Aksesuarları
Sonraki İçerikSaten Gelinlik Modelleri 2016

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN YENİ MAKALELER