6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Çörek Otu Kullanımı ve Günlük Dozu

corek_otu_tohumu_tahta_kasikÇörek otu son zamanlarda sağlığa olan faydaları açısından gündemde olan bitkilerden. Çörek otunun kanserlerden sindirim sistemine; kalp rahatsızlıklarından böbrek sorunlarına kadar bir çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Tıp doktorları da bunu destekliyor. Pegamberimizin ”ölümden gayrı her derde devadır” diyerek hadislere bile konu olan çörek otu, sağlıklı insanların bile, sağlıklı yaşamın devamı için hayatından eksik etmemesi gereken bir bitki.

Çörek otunun faydalarını daha önceki makalelerimizde uzun uzun işlediğimiz için bu makalede çörek otunun faydalarından bahsetmeyeceğiz. Çörek otunun günlük olarak ne kadar kullanılması gerektiği konusuna değineceğiz.

Bütün faydalı bitkiler gibi çörek otunun da gereğinden fazla kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Çörek otundan maksimum fayda sağlamak için günlük olarak belirli bir oranda kullanmak gerekiyor.

Çörek Otu Günlük Olarak Ne Kadar Tüketilmeli?

Tohumu:
2 gram veya bir silme tatlı kaşığı veya dolu dolu bir çay kaşığı kullanılabilir. 2 gram çörek otu ortalama 600 ile 650 tane arasındadır. Ayrıca bu rakam piyasada çokça bulunan ve Türkiye de yetişen çörek otu tohumları için geçerlidir.

Yağı:
Günde üç defa, 5 damla veya 1 çay kaşığı bir miktar su ile kullanılabilir.

Tane olarak çörek otunun yüzeyi mumla kaplı olduğundan sindirilemez. Hazır satılan öğütülmüş çörekotu kesinlikle yenmemelidir. Çok zararlıdır ve sadece haricen kullanılabilir. Sabah ve akşam aç karnına yemeklerden yarım saat önce günlük toplam 2 gramı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Yeni öğütülmüş veya ağızda çiğneyerek yenilmelidir. Veya macunu yapılıp birer tatlı kaşığı şeklinde de tüketilebilir.

Çörek Otu Kürü:
Çörek otunu ilk kullanmaya başlayanlar 6 ay boyunca düzenli olarak yemelidir. Daha sonraki yıllarda 6 ay kullanıp 6 ay ara verme şeklinde devam edilebilir.

Çocuklarda kullanım süresi yetişkinlerde olduğu gibidir. Yaş gruplarına göre kullanım miktarları şöyledir:

Yetişkinlerin kullandığı miktar üzerinden:

2 ile 5 yaş arası yetişkinlerin üçte biri oranında. (Ortalama 100 ila 150 çörek otu tanesi.)
5 ile 12 yaş arası yetişkinlerin yarısı oranında. (Ortalama 300 tane.)
12 yaşından büyükler yetişkin (tam)oranında kullanabilirler.

Not: Bu doz ile 2 ay kullandıktan (öncelikle 6 ay düzenli olarak kullanmanız önerilir) sonra umduğunuz faydayı bulamazsanız, günlük 10 grama kadar çıkabilirsiniz. Bu doza aşamalı olarak çıkmak en iyisidir. Yani 2 ayda bir 1 gram artırma şeklinde kullanılabilir.

* 2 gram ile fayda bulamamanızın sebebi sadece kullandığınız çörek otunun yetmemesi olmayabilir. Belki kullandığınız çörek otunu tam olarak sindiremiyor olabilirsiniz. Veya çörek otu tohumunun ve yağının kalitesi de yetersiz olabilir. Daha iyi sindirebilmek için tohumlar iyice çiğnenmeli veya iyice öğütülmelidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER