10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Çocuklarımız ve İnternet Tehlikeleri

Geçtiğimiz yıl İnternet Araştırma Kurulu tarafından bir anket çalışması yapıldı. Bu çalışma, yaşları 9-16 arasında değişen çocuklar üzerinden ailelerin gözetiminde tamamlandı. Araştırmadan ilginç ve çocuklar açısından ürkütücü sonuçlar çıktı. Kurul başkanı Serhat Özeren, dokuz yaşındaki bir çocuğun internet aracılığı ile 400 arkadaş edindiğini ortaya çıkardıklarını söyledi. Sanal ortamların, kontrolsüzce dolaşan çocuklar açısından büyük tehlikeler içerdiğini belirtti.

Ülkemizde her geçen gün internet kullanıcılarının sayısı artmaktadır. Bu sayı artarken, kullanıcıların yaşı da düşmeye başladı. Artık internet ortamında her yaştan çocukları görmek mümkün. Bu kontrolsüzlük, çocuk açısından iyi olmayan sonuçlar doğurabilir, çocuk net ortamında suistimal edilebilir. Çünkü internet, sokaklar kadar güvensiz ve tehlikelidir.

İnternet Araştırma Kurulu Başkanı Serhat Özeren, sosyal medyanın tehlikelerini işaret ederek aileleri bu tehlikelere karşı uyanık olmaya davet etti. Dokuz yaşındaki bir çocuğun internet ortamında 400 arkadaş edindiğine dikkat çekerek, bu yaştaki bir çocuğun en fazla 20-30 arkadaşının olabileceğini, çocukların net ortamında tanımadıkları kişilerle arkadaşlık kurmalarının çok tehlikeli olduğunu söyleyerek aileleri dikkatli olmaları hususunda uyardı.

Küçük yaşlardaki bir çocuğun gece dışarıya çıkması nasıl tehlikeliyse, belli saatlerden sonra internette dolaşmasının da o kadar tehlikeli olduğuna değindi.

Genel olarak sosyal medyada 13 yaş üzeri çocukların sitelere üye olabilmesinin de çocuklar açısından bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini, çocukların sitelerde verilen kişisel bilgileri gerçek zannettiklerini, bu yüzden nette tanıdıkları insanlarla tehlikeli arkadaşlık kurabildikleri hususunu dile getirdi.

Uzmanlara göre, sosyal medyada küçük yaşlardaki çocukların netten arkadaşlık kurmaları, dolandırıcılık, hırsızlık, çocuk kaçırma gibi sonuçlara yol açabiliyor. Bu yüzden ailelerin istenmeyen durumlara karşı önlem almaları tavsiye ediliyor.

Aileler nasıl önlem almalı?

Ebeveynler çocuğun internet kullanımını kontrol altına almalıdırlar
Çocuğun internette nereleri ziyaret ettiği takip edilmeli
Çocuğun internette geçirecekleri zaman sınırlanmalı
Çocuğu takip edebilmek için bilgisayar oturma odasında olmalı
Sosyal paylaşım sitelerine giren çocukların kimlerle arkadaşlık kurduğu takip edilmeli
Tanımadık kişilerle arkadaşlık kurmanın tehlikeleri anlatılmalı

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER