12.5 C
New York kenti
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Çocukları Kötü Alışkanlıklardan Koruma Yolları

Küçük yaştaki bir çok çocuk, toplum içinde yadırganan bazı kötü alışkanlıklar edinebiliyorlar. Alışkanlıkların boyutu çocuğa göre farklılıklar gösteriyor. Çünkü her çocuğun psikolojik yapısı farklıdır. Uzmanlar bu alışkanlıkların çocuklarda normal olduğunu ancak ailelerin soruna serin kanlılıkla yaklaşıp, çözmeleri gerektiğini vurguluyorlar.

Bu alışkanlıklara toplumsal yaşamda kötü alışkanlık gözüyle bakıldığından, çocuklarına karşı en iyi niyetle yaklaşan aileler bile fazla tepki gösterebiliyorlar. Oysa çocuğun bu sorununa tepkili ve sert yaklaşım çocuğun aileye karşı inatlaşmasından başka bir yarar sağlamaz. Vazgeçirmek için alay etmek, eleştirmek de çocuğun kendine olan güvenini sarsıp daha çok alışkanlıklarına yönelmesini sağlar.

Aslında kötü alışkanlık olarak tabir edilen bu davranışlar, üzerine gidilmediğinde zamanla çocuğun kendiliğinden vazgeçeceği türden davranışlardır. Bunun bilinmesinde yarar var. Ancak, çocuğunuza yardımcı olmak istiyorsanız, onun evdeki ve okuldaki stres ve gerginlik sebeplerini araştırıp, kendisini daha rahat ve güvenli hissedebileceği bir ortam hazırlamalısınız.

Parmak emme; Çocukların daha küçük yaşlarında baş parmaklarını emmenin ne kadar keyifli olduğunu keşfetmeleriyle ortaya çıkan bir davranıştır. Bebeklerin gergin, yorgun ve endişeli zamanlarında sığındıkları bir alışkanlıktır. Çocuklar genelde 3-4 yaşına geldiklerinde bu davranışlarından vazgeçerler. Ancak bazı çocuklarda 5 yaşına kadar sürebilir.

Parmak emen çocukların parmağında çoğu zaman nasır ve yaralar çıkabilir. Enfeksiyon oluşabilir. Eğer süt dişleri çıktığı halde hala parmak emmeye devam ediyorsa dişlerinin orantısız olarak gelişmemesi için tel takılması gerebilir.

Aslında parmak emme çok zararsız bir davranıştır. Ancak 4 yaşına kadar bırakmamışsa, onu azarlayarak ya da küçük düşürerek bu davranışından vazgeçirmeye çalışmak yanlıştır. Ona yeni oyunlar icat edip, özellikle iki elini kullanmasını sağlamak gerekir.

Çocuk 4 yaşından küçükse ve bu alışkanlıktan kurtulmak istiyorsa, parmağına oje sürebilir ya da bandajlayarak ona yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.

Çocuğunuz 6 yaşından büyükse dişlerdeki bozulmaları önlemek için diş doktorunuz parmak emmeyi güçleştirecek bir takım fiziksel engeller kullanmanızı tavsiye edebilir. Ancak uzun süreli parmak emme alışkanlığı duygusal stres ve güvensizliğe sebep olabileceğinden bu durumu çocuğunuzun doktoru ile paylaşmanız iyi olacaktır.

Burun karıştırma; Çocukların bir çoğu burunlarını karıştırıp içindekileri çıkararak yerler ya da etraflarındaki eşyalara sürerler. Toplum içinde en yadırganan davranışlardan biri olduğu için doğal olarak aileler hemen tepki gösterirler. Bu alışkanlığın tam olarak önüne geçmek mümkün olmasa da 4-5 yaşına gelmiş bir çocuğa burun karıştırmanın ayıp bir davranış olduğunu, burnunu kağıt mendille silmesi gerektiğini öğretebilirsiniz.

Burun karıştırmak çocuk açısından bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Çocuğun burnunun içinde yaralar oluşabilir. Bu yaralar zamanla kabuk tutup kaşındığı için burun karıştırma dürtüsünü artırabilir. Ayrıca basit burun kanamalarına sebep olabileceği gibi çocuğun elindeki mikropları burun içine bulaştırmasıyla üst solunum rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Çocuğunuzu bu alışkanlıktan vazgeçirmek istiyorsanız onu ”iğrençsin” ya da ”pissin” gibi tabirlerle aşağılayıp kendine olan güvenini kaybettirmeyin. Örnekler vererek burun karıştırmanın ne kadar kötü bir davranış olduğunu anlatmaya çalışın. Burun içinde oluşmuş olan yaralara vazelin sürün ve daha da baş edemezseniz parmağını bandajlayarak ona yardımcı olmayı deneyin.

Tırnak yeme; Çocukların bir çoğunda genel olarak 10-18 yaşlarında görülen bir davranıştır. Daha çok on yaşındaki erkek çocuklarında kız çocuklarından daha çok görülür. Genelde gergin ve sıkkın oldukları zamanlarda televizyon ya da ödeve konsantre olduklarında tırnaklarını yerler.

Kurumuş ellerde tırnak etrafındaki ölü deri pürüzlü bir hale gelir ve çocuğu bu derileri çiğneyerek pürüzsüz bir yüzey yaratmaya teşvik eder.Tırnak kırıldığında da bilinçaltından gelen pürüzleri düzeltme isteğiyle tırnaklarını daha sık yemeğe başlarlar. Kuru ve çatlamış ellerde çocukları tırnak yemeye kışkırtan sebeplerdendir.

Tırnak yemek, tırnak etrafındaki derininin iltihaplanmasına bu da kanama ve enfeksiyona neden olabilir. Bu alışkanlık aynı zamanda özellikle kesici olan ön dişlerin kenarlarında kırılma ve çatlamalara da neden olabilir.

Çocuğunuza günlük tırnak bakımı yapmaya başlayın. Tırnaklarının kurumasını önlemek için bir nemlendirici ve kuvvetlendirmek için bir tırnak sertleştirici kullanın. Tırnakların kenarlarını ve şeytan tırnaklarını bir törpüyle düzeltin. Günde birkaç defa el losyonu sürün. Eğer bir kızınız varsa tırnaklarının daha kuvvetli olması için şeffaf renkli bir parlatıcı da sürebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER