32.5 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Çocuklar ve Televizyon Alışkanlığı

Zengin-fakir her evin baş köşesine oturtulmuş bir teknoloji aracıdır televizyon. Zaman zaman yararlı mı ya da zararlı mı olduğu tartışmalara konu olmaktadır. Her teknoloji aletinde olduğu gibi doğru kullanımının yarar sağladığı bir gerçektir. Yararları da vardır zararları da…

Peki televizyonun yararları nelerdir?

Doğru kullanıldığında yararlı demiştik. Aile içinde ortak bir kültür aracı görevini yerine getirir. Çocukların eve bağlanmasını sağlar. Tüm aile bireylerinin bir araya toplanmasını sağlayarak, bilgi alış verişinde bulunmalarını sağlar. Doğru programlar izletildiğinde çocukları düşünmeye sevkeder. Aynı zamanda çocukların ufuklarını, ilgi alanlarını ve yaşantılarını genişletir. Zihinsel gelişimlerine katkıda bulunur. Kelime hazinelerinin gelişmesini sağlar. Genel olarak ele alacak olursak, çocukların öğrenim hayatları boyunca sistemli bir öğrenim aracı olabilir. Tabi doğru programlar izlenmek şartıyla.

Zararları nelerdir?

Her zaman faydalı programlar izlemek mümkün olmadığından çoğu zaman gerekli gereksiz televizyon akışına kapılarak çok fazla vakit harcanmaktadır. Televizyon izlemek o kadar doğal bir olay haline gelmiştir ki, çocukların gece yarılarına kadar televizyon izlemeleri ailelere çok fazla batmamaktadır.

Oysa çocuğun televizyon başında geçirdiği her dakika, onu yapabileceği uğraşılardan, sosyal faaliyetlerden alıkoymaktadır. Kendilerini güven içinde hissetmeyen çocuklarda endişe ve paniğe sebep olabilir. Çocuklarda tek tip değer yargısının oluşmasını sağlar. Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların televizyonda her izlediklerini doğru zannettikleri için bunları uygulamaya kalkışmaları sonucu onarılamayacak bedensel ve psikolojik rahatsızlıklar oluşabilir.

Ailelerin çocuklar konusunda hassas ve bilinçli davranmaları gerekir. Televizyonu gereği kadar izlemelerine fırsat tanımaları ve yararlı programlar tercih etmelerine dikkat etmeleri gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER