20.4 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Çocuğunuzu Ne Zaman İstersiniz?

Tıp her geçen gün ilerliyor. Bilim adamlarının çalışmaları kesintisiz sürüyor ve bizleri hayrete düşürecek yeni buluşlar gündeme geliyor. Bazen çaresi olmayan bir hastalık için ”artık çaresi var” diye çıkıyorlar karşımıza, bazen de ”aa bu da mı oldu” dedirtecek buluşları gündeme getiriyorlar. Emeklerine zeval gelmesin.

”Kadının yaratılışına aykırı, böyle bir şey olması çok zor” denilecek türden bir haberden bahsetmek istiyoruz. Bu haber, işleri, konumları gereği ya da kendileri erken yaşta anne olmak istemeyen kadınları ilgilendiriyor.

Çocukları çok sevmenize rağmen genç yaşlarda anne olmak istemiyorsunuz. Ancak, çocukları çok sevdiğiniz için anne olma şansınızı da risk altına almak istemiyorsunuz. Çünkü, ilerleyen yaşlarda kadınların anne olma şansı düşüyor, hatta bu şans ortadan kalkıyor. Tıp alanındaki ilerlemeler artık kadının anne olma şansını geri verebilecek uygulamalara imza atıyor. Bunlardan biri de yumurta hücrelerinin dondurulması yöntemi. ”Embriyo dondurma” yöntemiyle daha çok çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurta hücreleri alınarak özel bir yöntemle dondurularak saklanıyor. Çocuk sahibi olmak istediği zaman da yumurta hücreleri eşinin spermi ile döllenerek daha sonra rahme transfer ediliyor.

Geçtiğimiz yıl 15 hastasında bu yöntemi kullanmaya karar verdiğini belirten Alman Jinekolog Frank Nawroth, mesleki nedenlerle ya da başka nedenlerle anne olmayı ileri yaşlara ertelemiş hastaları için bu yöntemi uygulamaya karar verdiğini belirtiyor.

Ancak yöntem çok pahalıya maloluyor. Çünkü yumurta hücresi dondurma işleminin maliyeti oldukça yüksek. Kadının bir yumurtlama dönemi için 3 bin euroyu gözden çıkarması gerekiyor. Doktorlar hamilelik şansını artırmak için en az 15 yumurta hücresinin dondurulması gerektiğini söylüyor. Ayrıca yumurtaların saklanması için de her yıl 250 ile 350 euro depolama kirası ödenmesi gerekiyor.

Ne diyelim; çocukları çok sevip de annelik ideallerini ileri yaşlara erteleyenlere hayırlı olsun…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER