-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Çocuğunuz Kaybolursa Bunları Mutlaka Yapın

Son zamanlarda, kaybolan çocuklar, kaybolan çocuklara kolay ulaşılamaması, ulaşıldığında geç kalınmış olması ailelerin gözünü korkuttu. Anne babalar aynı üzüntüyü yaşayacakları korkusuyla adeta paranoyak bir hale geldi. Çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Günümüz yaşam şartlarını da hesaba katarsak, anne baba olmak kadın ve erkeğe ağır roller yüklüyor.

Son yaşanan çocuk kayıplarından sonra uzmanlar anne babalara kayıp durumunda çocuğa kolay ulaşılması açısından bazı tavsiyelerde bulunuyorlar. Çocuk sahibi olan her kadın ve erkeğin bilmesi gereken bu tavsiyeler, çocuk kayıplarının kötü sonla bitmemesi açısından büyük önem taşıyor.

– Kaybolduğunu düşündüğünüz anda çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerini kontrol edin ve onlara çocuğunuzu aradığınızı söyleyin.

– Okulunu, kreşini veya yuvasını bilgilendirin. Arkadaşlarını ve komşularını kontrol edin.

– Eğer bunların hiçbirinden netice alamazsanız, polisi arayın. Rapor tutmasında ısrar edin ve dosya numarasını alın. Bu dosya numarası, ileride çok önemli olacaktır.

– Çocuğunuzun arkadaşlarının ailelerinin listesini tekrar kontrol edin. En son kim, nerede çocuğunuzu görmüş, bunları öğrenmeye çalışın. Çocuğunuzun en son görüldüğü yerden aramaya başlayın.

– Çocuğunuzun en son ne giydiğini bilin.

– Eğer eski çocukluk arkadaşlarınız veya asker arkadaşlarınız varsa, onlardan da yardım alın, çocuğunuzun arkadaşları ile irtibat kurabilirler.

– Bugün yapabileceğiniz işler için yarına kadar beklemeyin.

– Polisi arayıp, olayla ilgili gelişmeleri adım adım öğrenin.

– Bölgesel hizmet gruplarına başvurun.

– Evinizdeki telefona, gelebilecek aramalar için sürekli birisini bulundurun. Siz, dışarıyla olan telefon görüşmeleriniz için başka bir telefon kullanın.

– Yardım istemek için utanmayın ve tereddüt etmeyin, bu her ailenin başına gelebilir.

“Özel kimlik kartı olsun”
Çocukların kaybolmadan önce “Bunlar benim çocuğumun başına gelmez” diye asla düşünülmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar şunları belirtti:

– Daima çocuğunuzun en son fotoğrafına sahip olun.

– Parmak izlerine sahip olun.

– Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailesini tanıyın.

– Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun. Eğer mümkünse, ailesinin iş telefonlarını da deftere yazın.

– Çocuğunuzun, bu bilgilerin bulunmadığı yerlere gitmemesi için bir yöntem bulun.

– Çocuğunuza özel bir kimlik kartı (ID) olsun ve o kartı devamlı taşıması için ikna edin.

– Çocuğunuzun DNA’sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli gibi) muhafaza edip, alındığı tarihi de unutmayın.

– Çocuğunuzun sizinle nasıl irtibat kurabileceğini belirleyin. Bu bilgi, onun kartında bulunabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER