22.3 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hem aile açısından hem de tüm toplum açısından oldukça tehlikeli hastalıklardır. Bu nedenledir ki, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak gerekir. Korunmak için de bu hastalıkların neler olduğunu, nasıl bulaştığını ve ne şekilde korunulacağını öğrenmek, bilinçli davranmak gerekir.

Öncelikle şunu bilelim; cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadınları erkeklerden daha çok etkiler. Bir çoğu tedavi edilebilir olsa da tedavi edilemeyenler, kısırlık başta olmak üzere vücutta bir çok hasarlar bırakırlar. Hatta ölüme bile götürürler. Bu tür hastalıklar, hamile bir kadına geçerse, karnındaki bebek içinde tehlike oluşturur.

O halde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bu hastalıkların özelliklerini, bulaşmalarını ve korunma yollarını hep birlikte inceleyelim.

Cinsel yolla bulasan hastaliklar nelerdir?

Sik görülen cinsel yolla bulasan hastaliklar :

Gonore (Bel soguklugu) :

Erkeklerde sik ve yanmali idrar yapma ve akinti; kadinlarda akinti, adet düzensizligi, sik ve yanmali idrara çikma belirtileriyle taninir.

Cinsel yolla bulasan hastaliklarin en sik rastlanilanidir. Karin içi iltihaplarina, kisirliga ve üreme organlarinda apselere neden olur. Gebe kadinda, dogum kanalindan bebege bulasabilir. Yeni dogan bebekte körlük, zatürre gibi hastaliklara yol açar. Hastalik bulastiktan 2-3 hafta sonra belirtiler baslar. Tedavisi kolay bir hastaliktir.

Sifiliz (Frengi) :

Bütün vücudu etkileyen bir hastaliktir. Erken fark edildiginde tedavi edilebilir. Annede varsa bebege de geçebilir. Hastaligi yapan etkenin vücuda giris yerinde siskin ve agrsiz bir yara ile kendini belli eder.

Tedavi edilmeyip ilerlerse,sinir sistemine zarar vererek körlüge ya da sagirliga yol açar. Kalp kasina zarar vererek kalp hastaliklarina neden olur. Vücudun çesitli yerlerinde tümör olusumuna ve ölüme neden olabilir.

Sankroid (Yumusak Çiban) :

Üreme organlar1nda agrili yaralarla kendini belli eder. Genellikle yaraya yakin kasikta olusan sislikler zamanla büyür ve içindeki iltihap akar. Tedavisi kolaydir.

Klamidya :

Kadinlarda sari köpüklü bir akinti ile kendini belli eder. Erkeklerde yanmali idrara çikma ve sari akinti ile belli olur. Kadinlarda karin içinde yaygin iltihaplanmalara yol açar. Bu durum kisirliga, üreme organlarinda apselere neden olur. Gebe kadinlarda yüksek ates, düsük ve ölü doguma yol açar. Dogum sirasinda bebek, annenin dogum kanalindan mikrobu alabilir ve akcigerlerinde ya da gözlerinde iltihaplar olusabilir. Tedavisi kolaydir.

Trichomonas :

Yesil ve kötü kokulu bir akinti ile belli olan bir hastaliktir. Kadinda tüplerde iltihaplanmaya neden olarak geçici kisirliga yol açabilir. Tedavisi kolaydir.

Herpes (Genital uçuk) :

Üreme organlar1nda kasintili ve agrili, uçuk seklinde sivilceler görülür ve bunlar çok agrili yaralara dönüsür. Kendiliginden iyilesir, ancak tekrarlar. Tedavisi zordur. Idrar yollarinda hastaliklara, menenjite, kadinlarda rahim agzi kanseri ve düsüklere neden olur. Bebek dogarken, dogum kanalindan hastaligi alabilir. Gözleri, deriyi ve sinir sistemini etkiler, bebek ölümüne yol açabilir.

Üreme organi sigilleri ve deri kabarikliklari :

Dis üreme organlarinda, haznede, makat ve idrar kanalinin disa yakin kisimlarinda görülen, agrisiz, karnibahar görünümünde et kümeleri belirtisi tasir. Tedavisi mümkün, ancak zordur. Tedavisi edilmezse kümeler büyüyerek çevre organlara zarar verir. Dogum yolunu, idrar kanalini, makati tikayabilir. Dogum sirasinda anneden bebege bulasabilir ve bebegin solunum yolunda sigiller olusarak solunum sikintisina yol açabilir.

Hepatit – B

Su ve besinlerle bulasan sarilik tipleri oldugu gibi kan ürünleriyle ve cinsel temasla geçen sarilik türleri de vardir. Hepatit B bunlardan biridir. Karacigerde büyüme ve hassaslik, idrar renginde koyulasma ve sarilik, ates, kusma gibi belirtileri vardir. Hastaligin salgin oldugu yerlerde asi yapilabilir. Karaciger iltihabi, siroz, karacigerde kanser ve ölüme neden olabilir. Kesin tedavisi yoktur. Vücudu güçlendirici tedavi, hastaligin zararini azaltir.

HIV-AIDS :

Cinsel yolla bulasan virüslerden biridir. HIV tasiyan kanla veya kana temas etmis araçlar yoluyla da bir insandan digerine geçebilir. Anneden bebege, hamilelik döneminde, dogum sirasinda ya da sütle bulasabilir. HIV vücuda girdikten 3 ay sonra ‘ELISA’ testi ile saptanir. Insana bulasan HIV virüsü bazen hiç hastalik yapmayabilir. Ancak virüsü tasiyanlar baskalarina bulastirabilir.

HIV’in neden oldugu hastaliga AIDS denmektedir. AIDS, tedavisi olmayan bir hastaliktir. Vücudun mikroplara karsi korunma sistemini bozarak bütün vücudu etkiler ve baska hastaliklarin olusmasina neden olur. HIV vücuda girdikten 5-10 yil sonra ortaya çikabilir. Hastaligin çikma belirtileri arasinda sürekli halsizlik, nedeni bilinmeyen uzun süreli ates, kilo kaybi, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yaralar ve tedavi ile geçmeyen mantarlar, zatürre sayilabilir. Vücudu güçlendiren tedavilerle hastanin yasami uzatilir.

HIV, virüsü tasiyan kisinin kullandigi klozet, bardak ya da çatil, kasik ile bulasmaz. Virüs, tokalasma, kucaklasma, öpme ile bulasmaz. Ancak agzi aagza öpüsmede kanamaya yol açacak sert öpüsmeler, agizdaki yaralar, dis firçalanmasi sirasinda dis etlerinin kanamasi olmasi bulasmaya neden olabilir.

HIV virüsü sivrisinek ya da böcekler vas1tas1 ile insanlara bulasamaz. HIV virüsü, tükürük, gözyasi, ter aksirík, öksürük, idrar ve diskiyla bulasmaz.

Bulasma yollari

En sik görülen bulasma yolu, korunmasiz cinsel iliskilerdir.

Cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunabilmek için,

Cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunabilmek için, ne sekillerde bulastiklarini ve güvenli cinselligin ne oldugunu bilmek gerekir. Cinsel iliski sirasinda, erkegin penisinin veya kadinin salgisinin (hazne sivisinin) diger esin agzi, vaginasi veya anüsüyle temasi, bulasmaya neden olabilir. Kucaklasma, sarilip yatma, öpüsme, masaj, elle oksama ve mastürbasyon güvenli yollardir. En güvenli yol vaginal (penis-hazne iliskisi), anal (arkadan iliski) ve oral (agizla) cinsel iliski sirasinda kondom (prezervatif) kullanmaktir.

Penis vagina (hazne) ile temas ettiginde, cinsel yolla bulasan hastaliklar meniden vagina dokusuna veya vagina salgisindan penisteki idrar deliginin uç kismina bulasabilir. Vaginada veya peniste yara varsa, bulasma kan ile vagina dokusuna veya penisteki idrar deliginin uç kismina olabilir.

Penisten akan sivi veya meni agizla temas ettiginde, cinsel yolla bulasan hastaliklara yakalanma ihtimali vardir. Agizda kanama veya yara varsa, bulasma ihtimali artar. Ayni sekilde agiz, vagina salgisi ile temas ettiginde de bulasma olabilir. Ayrica agzin, cinsel organlar ve anüs çevresindeki deri ile temasinda parazitler bulasabilir.

Anal (arkadan) cinsel iliskide, cinsel yolla bulasan hastaliklar meniden anüs dokusuna veya anüs dokusundaki kandan penisteki idrar deliginin uç kismina geçebilir.

Frengi, Hepatit B ve HIV için diger bir bulasma sekli , kan yoluyla bulasmadir. Hasta kisiden kan nakli, hastayla ayni ignenin veya ayni tras biçaginin kullanilmasi mikrobun bulasmasina neden olur. Iyi temizlenmemis manikür-pedikür araçlari, dis ve kadin dogum muayenesi araçlari da bulasmaya yol açar.

Korunma Yollari

Cinsel iliski ssrasinda cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunmayi saglayacak tek yöntem kondom (prezervatif) kullanmaktir. Sperm öldürücü krem, köpük ve fitillerin (spermisitler) de bazi mikroplara karsi KISMEN koruyuculugu vardir. Ancak bu maddeler tek basina korunmayi saglamaz. Eger spermisitler ve kondom birlikte kullanilirsa korunma orani artar.

Cinsel iliskide bulunmamak da bir korunma yolu sayilir.

Frengi, Hepatit B ve HIV için, kanla bulasma yoluna dikkat edilmeli ve gerek kuaför ve berber salonlarindaki araç gerecin, gerekse eczane ve saglik kuruluslarindaki hizmet amaçli araç gerecin temizliginden emin olunmalidir.

Özellikle üreme organlarinda meydana gelen yara, bere, sivilce ya da kasintiyla olusan tahrislerin hemen tedavi edilmesi, bulasma tehlikesini azaltir.

Korunma yollarindan bir digeri, asagidaki belirtileri tanimak ve kiside ya da esinde görüldügü taktirde, derhal bir saglik kurulusun basvurmaktir. CINSEL YOLLA BULASAN HASTALIGI OLANLARIN ESLERININ DE MUTLAKA TEDAVI EDILMESi GEREKIR.

Belirtiler :

Erkeklerde ;

Sik idrara çikma ve idrarda yanma, agri

Penisten idrar sonrasi veya sürekli akinti

Penis yüzeyinde agrili ülserler ve kasiklarda elle hissedilen sertlikler

Kadinlarda ;
Idrara çikmada agri ve yanma, sik idrara çikma

Hazneden koyu renkli ve kötü kokulu akinti

Her iki cinste ;

Cinsel birleşme sirasinda ya da cinsel organlarda sürekli agri

Sık ölü dogumlar

Üreme organlarinda sigiller

Üreme organlarinda uçuga benzer döküntüler, siddetli agri

Makat veya perine (bacaklarin arasinda kalan ve üreme organlarini örten kas dokusu) bölgesinde apseler

Düzenli araliklarla tekrarlanan kanser taramalari (kadinlarda pap smear testi), erken teshis için önemlidir.

Yine çok bulasici olan ve ölüme yol açan Hepatit-B virüsüne karsi asilanma önemlidir. Her iki cinste de akintilara dikkat etmek ve görüldügünde hekime basvurmak gerekir. Erkekte ve kadinda koyu renkli ve kokulu akintilar cinsel yolla bulasan hastaliklarin belirtisidir. Beyaz ve kasintili akintilar ya da sirf kasinti, mantarlarin belirtisidir.

f) Cinsel yolla bulasan hastaliklarin bulasma tehlikesi, es sayisinda artisla birlikte artar. Parali cinsel iliskiye girenler, korunmak için daima kondom (prezervatif) kullanmali ve bulasmaya yol açacak davranislardan kaçinmalidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER