7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Cilt Yaşlanması ve Kırışıklıklar İçin Doğal Kür Tarifi

bitkisel-yaglarYaşın ilerlemesi, çevresel faktörler ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak cilt yaşlanmaya ve kırışmaya başlar. Cildin yaşlanmasını, doğal sürecini elbette durdurmak mümkün değil. Ancak, bu yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve daha geç yaşlanmak, kırışık oluşumunu engellemek sizin elinizde.

Yapacağınız özenli ama hiç de pahalı olmayan, bütçenizi sarsmayacak doğal bakımlarla kırışıklık oluşumunu engelleyebilir ya da en aza indirebilirsiniz. Bunun için bazı bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Çünkü bazı bitkiler, içeriklerinde barındırdıkları vitaminlerle cilde çok iyi gelmekte, yaşlanmakta olan cildin vitamin kayıplarını önlemektedir. Bu bitkilerden elde edilen yağların kullanılması en çok tercih edilen doğal bakım yöntemidir.

Yazımızda, cilt yaşlanmasını durduracak, kırışıklıkların önüne geçecek bir bitki karışımı vermek istiyoruz. Rahatlıkla bulup kullanabileceğiniz bu yağ karışımıyla harika ve kırışıksız bir cilde sahip olabilirsiniz.

Unutmayın ki, en iyi bakım ciltte sorunlar oluşmadan önlem amaçlı yapılan bakımdır. Kırışıklık oluştuktan sonra bakım yapmanın bir anlamı kalmıyor.

İşte o bitkisel yağ karışımı…

Malzemeler

30 damla ıtır (sardunya) yağı
5 ml calendula yağı
15 ml üzüm çekirdeği yağı
15 ml çuha çiçeği yağı
15 ml argan yağı

Hazırlanışı

Tüm yağlar cam bir kap içerisinde karıştırılır
Hazırlanan karışım saat 23.00’den sonra tüm yüze ve boyna uygulanır
20 dakika bekletilip, ılık suyla yıkanır ya da temizleme sütüyle temizlenir

Not- Saat gece 23.00′ den sonra kullanılma sebebi: Bakım ürünlerinin uzmanlarca kullanılmasını belirttiği zaman dilimi 23.00-03.00 arasıdır. Çünkü bu saat diliminde cilt kendini yeniler. Cildin kendini yenilediği saatlerde bu tür ürünlerin kullanılması, cildin kendini yenileme sürecine katkı sağlayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER