25.9 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

Cilt Tipine Göre Bakım Sırları

Cildimiz vücudumuzda en değerli, en nazik ve an hassas bölgemizdir. Eğer gereken değeri vermez, ihtiyaçlarını karşılamazsak zamanla kurur, yıpranır, erkenden kırışır ve sarkar.

Cilt türleri yapılarına göre değişir. Her cilt türünün ihtiyaç duyduğu bakım farklıdır. Bu nedenle öncelikle cilt tipini iyi tanımak ve ona göre bakım uygulamak gerekir.

Dört adet cilt tipi vardır. Bunlar; Yağlı ciltler, kuru ciltler, Normal ciltler ile karma ciltlerdir. Bu cilt türlerine göre bakım farklılıklarına bir göz atalım.

Yağlı Ciltler;Bu cilt türünün bakımı oldukça zordur. Çünkü ihmal edildiğinde ya da yanlış uygulamalar yapıldığında ciltte sivilce ve siyah nokta sorunları oluşur. Bu nedenle, içeriğinde kil bulunan cilt temizlik ürünleri kullanmak bu cilt tipi için çok idealdir. Kil içerikli temizleyiciden sonra tonik sürmek gerekir.

Gece yatmadan önce cilt temizlendiğinde kollajen oluşumu sağlayacak bir nemlendirici sürmek gerekir. Eğer cilde bakım yapmak isteniyorsa haftada bir kez olmak üzere multivitamin içeren serumlar kullanmak yerinde olacaktır.

Eğer, siyah noktalar oluşmuşsa, muhakkak cildi ferahlatacak aynı zamanda da siyah noktalardan kurtaracak olan bir peeling uygulamak gerekir. Daha sonra da C vitamini içeren bir kremle tamamlamak cilde iyi gelir.

Kuru Ciltler; Aşırı sıcak, aşırı soğuk, rüzgarlı havalar, alkollü bakım ürünleri, sert  sabunlar bu ciltlerde genelde sorun yaratabilir. Çünkü en hassas cilt tipidir. Bu nedenle bakım yaparken seçilecek ürünlere dikkat etmek gerekir. Sıvı cilt temizleyiciler bu cilt tipinde daha idealdir. Cilde yumuşak peeling uygulaması da yapılabilir. Böylece ölü deriden arındırılan cilt canlandırılmış olur.

Cildin fazla kurumaması için özellikle soğuk havalarda yoğun bir yağlı krem cildin kurumasını ve tahriş olmasını önleyecektir.

Normal ve Karma Ciltler; Sabahları mutlaka temizlenmesi gerekir. Cildi yatıştırıcı, sakinleştirici nitelikte ürünler kullanmakta fayda vardır. Temizlikten sonra alkol içermeyen bir tonik kullanmak gerekir. En son da yoğun bir nemlendirici kullanmak sabah bakımını tamamlar.

Sabahları uygulanan bakımın gece yatmadan önce de muhakkak tekrarlanması gerekir. Kış aylarında cilt daha hassas olacağı için, normal bir temizleyici yerine, haftada 3 kere alfa hidroksi içeren bir temizleyici tercih edilmelidir. Haftada 1 kere de C vitamini bakımı yapılması iyi olur.

Son olarak, tüm bu bakımların yanı sıra beslenmeye özen göstermek gerekir. Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın içsel olarak gerekli vitaminler alınmıyorsa cilde tam bakım yapılmış sayılmaz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER