7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Cilt Temizliğinde Süt Kullanımı

daha_guzel_bir_cilt_icin_ozel_tavsiyeler_h24382Cilt temizliğinde süt kullanılması bilinen en eski ve en doğal cilt temizleme yöntemlerindendir. Keçi veya inek sütü düzenli olarak kullanıldığında, sadece bir kaç hafta gibi kısa bir sürede cilt güzelliği açısından son derece olumlu sonuçlar alınır. Başta yağlı ciltler olmak üzere her cilt tipine faydalıdır ve kullanılabilir.

Sütün içeriğinde bulunan laktik asit sayesinde cilt ölü hücrelerden kurtularak taze, canlı ve muhteşem bir görünüme kavuşur. Aynı zamanda cilt temizliğinde kullanılan süt, cilt kırışıklıklarının azaltılmasında çok etkilidir.

Cilt temizliği için süt kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Ciltte yan etki yapmaz.Ancak, süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olanların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.

Eğer sürekli olarak kullanılan bir bakım maskesi varsa, sütü bakım maskesine ilave ederek kullanmak da mümkündür.

Sadece cilt temizliği yapılmak isteniyorsa;

Ilıtılmış bir bardak süt bir kaseye boşaltılır. Pamuklu bir havlu süte batırılarak sütle ıslatılır. Sıkılıp fazla sütün akması sağlandıktan sonra havlu yüze örtülür. Havlunun, yüzün her bölgesine temas etmesi sağlanır. 5 dakika bekletildikten sonra havlu alınarak, yüz soğuk su ile yıkanır.

Eğer gözeneklerin çok dolu olduğu düşünülüyorsa aynı uygulama bir kez daha tekrarlanır. Kalan süt, ölü hücrelerin yoğun olduğu ellerde, ayaklarda ve dirseklerde aynı uygulama yapılarak kullanılabilir.

Antibakteriyel Özelliğe Sahip Süt Maskesi tarifi;

Malzemeler

3 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı esmer şeker
1 yemek kaşığı bal

Uygulama

Malzemeler karıştırılır
Bir parça pamuk yardımıyla alınarak yüze sürülür
Parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle masaj yaparak cilde yedirilir
10 dakika bekletilir
Ilık suyla yıkanır

Eğer maskenin gözenekleri temizleyici özelliği artırılmak isteniyorsa, malzemelere ilaveten 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER