-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Cilt Sıkılaştırıcı ve Pürüzsüzleştirici Maske Tarifleri

İleri yaşlarda kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi de cilt sarkmasıdır. Özellikle 50 yaşını geride bırakmış kadınların, kırışıklıkların yanında cilt sarkmaları ile de mücadele etmeleri gerekiyor. Çene altının sarkmaya, yüzün düşmeye başlaması genellikle bu yaşlardan sonra görülmeye başlar.

Yüzde oluşan yaşlanma gelişiminin hızlı ya da yavaş olmasının yüzde 20 ya da 30 kadarı genetik yapıyla alakalıdır. Bunların kontrol altına alınması zordur. Ancak, cildin yaşlanması anlamında kontrol edilebilecek bazı faktörler var. Cilt yaşlanmasında büyük rol oynayan elastin ve kolajen maddelerinin kontrolü elde tutulabilir.

Elastin cildin altında bulunur ve cildin aşağı yukarı hareketlerini kontrol eden lastik bantlara benzer. Yaş ilerlemeye başladığında elastin sarkmaya başlar. Bu sarkmanın sebebi sadece yaş değil tabi ki. Çevre kirliliği ve UV ışınları gibi çevresel faktörler de elastinin sarkmasına sebep olur.

Cilde dolgunluk ve güç veren liflere ise kolajen denir. Yaş ilerledikçe ciltte bulunan kolajen miktarında azalma olur ve cilt boşalmış gibi bir görünüm alır.

Elastin ve kolajen maddesini ayakta tutabilmek için beslenme ve yüz egzersizleri çok önemlidir. A, C ve E vitaminleri cilt için hayati önem taşır. Güneş ışınları cilt için büyük tehdit oluşturur. Güneş ışınlarının etkisi birden bire ortaya çıkmaz. Zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu yüzden güneş, cilt için en büyük yaşlandırıcı faktördür. Cildi güneşten korumak gerekir. Ayrıca, aynı şekilde saçları da zararlı ürünlerden korumak gerekir. Özellikle sert sabunlar kullanmak saçlar için son derece sakıncalıdır.

Günümüzde kadınlar, tonlarca paralar harcayarak genç görünümlü cilde sahip olabiliyorlar. Ancak onların para dökerek yaptıkları bakımı aslında evde doğal yollarla da sağlamak mümkün.

Özellikle ileri yaşlarda sarkma ve kırışık sorunu ile karşılaşmamak için doğal bakıma genç yaşlarda başlamak gerekir. Bu yazımızda, Prof. Dr. Mehmet Öz’den cilt sıkılaştırıcı ve dolgunlaştırıcı doğal bakım tarifleri vermek istiyoruz.

Dolgunlaştırıcı ve nemlendirici yüz maskesi

Malzemeler

2 tutam zerdeçal
1 yumurta akı
1 tatlı kaşığı manuka balı
2 yemek kaşığı tercih edeceğiniz nemlendirici

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılır.
Gözlerden kaçınarak tüm yüze eşit olarak uygulanır.
20 dakika bekletilip, ılık su ile durulanır.

Zerdeçal ve bal cildi uyarıp dolgunlaştırırken yumurta akı cildi sıkılaştırır ve kolajen oluşumuna katkıda bulunarak pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Sıkılaştırıcı tonik

Malzemeler

5 damla uçucu badem yağı
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı hamamelis
1 su bardağı gül suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılıp cilde sürülür.
Kuruması için beklenir.
Ilık su ile durulanır.

Hem hamamelis hem de gülsuyu, gözenekleri sıkan ve daraltan, kanamayı durduran astrojenlerdir. Badem yağı cildin yeni hücreler oluşturmasını sağlayan antioksidanlar barındırır.

Pürüzsüzleştirici Peeling

Malzemeler

1 çay kaşığı ekstra sızma zeytinyağı
1 yemek kaşığı esmer şeker

Hazırlanışı

İki malzeme karıştırılır.
Yüze masaj yaparak sürülür.
İstenildiği kadar bekletilip, ılık suyla durulanır.

Zeytinyağı nemlendirirken, esmer şeker de yüzünüzü pürüzsüzleştirir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER