10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Cilt Hastalıkları ve Cilt Kanseri İçin Alınması Gereken Önlemler

bagisiklik-sistemini-guclendiren-yiyeceklerCiltteki yaşlanmanın hızını sadece yaş belirlemez. Cilt yaşlanma hızı çevresel faktörlere de bağlıdır. Bu çevresel faktörler, sadece cilt yaşlanmasına değil çeşitli cilt hastalıklarına da sebep olurlar. Bu hastalıklardan bir tanesi de cilt kanseridir. Cilt kanseri, geç kalındığında tüm vücuda yayılabilecek ve ölüme kadar götürebilecek tehlikeli bir hastalıktır.

Cilt kanserinin en önemli sebebi fazla güneş ışınlarına maruz kalınmış olmasıdır. Özellikle çocuk yaşlarda çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmış kişilerin, ilerleyen yaşlarda cilt kanserine yakalanma riski çok fazladır.

Son zamanlarda özellikle hanımların bronzlaşmak amacıyla kullandıkları yöntem olan solaryum ve bronzlaştırıcı kremlerin de cilt kanserine sebep olduğu uzmanlarca sık sık hatırlatılmaktadır.

Onaltı yaşındaki çocuklar ile açık tenli kişilerin ve yaşlıların derileri hassas olduğundan güneş ışınlarına maruz kalmaları da cilt kanserine sebep olabilir.

Cilt hastalıkları ve cilt kanseri için alınması gereken önlemler;

– Sadece yaz aylarında değil, her mevsim güneş ışınlarına karşı önlem alınması gerekir.

– Güneşe karşı koruyucu bir ürün kullanılmalı ve güneş ışınlarına çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve iki saatte bir yenilenmelidir.

-Günde en az 8 bardak su içilmeldir.

– Vitamin ve mineral içerikli besin maddeleri tüketilmelidir.

– Cilde sürekli olarak nemlendirici kullanılmalıdır.

– Antioksidan özellikli sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Bilim adamlarınca yapılan incelemelere göre, uykusuna dikkat eden, bol kahkaha atan, yarın sıkıntısı ve korkusu çekmeden yaşayan, olumlu yanı çok olan insanların ciltlerinin daha geç yaşlandığı ortaya çıkmıştır. Cilt yaşlanmasının en önemli sebeplerindden biri de stres altında ve düzensiz yaşamaktır.

Yaş ilerledikçe cildimizdeki nem oranı azalıyor , Kırgınlaşıyor , Elastin lifleri yapısal olarak değişiyor ve bozuluyor .Damarlar zayıflıyor ve görünür hale geliyor .Bağışıklık hücreleri azalıyor .Renk üreten hücrelerin dengeleri bozuluyor cilt üzerindeki ölü tabaka incelip güçsüzleşiyor.

Bol bol su içip, bol bol sebze ve meyve tüketen insanlarda cilt hastalıkları görülmemektedir.

Vitamin ve mineral ağırlıklı beslenerek, güneş ışınlarından korunun. Böylece hem cilt hastalıklarının önüne geçmiş olur, hem de cildinizin daha geç yaşlanmasını sağlamış olursunuz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER