7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Cilt Çatlaklarına Bitkisel Formüller

hamile-kasinti-mkleHer kadın için hamilelik ve annelik heyecanı güzel bir duygudur. Ancak, hamileliğin bir sonucu olarak ciltte oluşan çatlaklar, oldukça can sıkıcıdır. Özellikle karın ve göğüs bölgesinde oluşan bu çatlakların oluştuktan sonra estetik cerrahiden başka çaresi yoktur. Bu nedenle, çatlaklar oluşup can sıkıcı bir iz olarak kalmadan, oluşmasını engelleyici tedbirler almak en doğrusu.

Peki ciltte hamilelik ya da sık kilo alıp vermeye bağlı olarak meydana çıkan bu çatlakların oluşumunu önlemek mümkün müdür? Mümkünse, nasıl önlenir?

Cilt çatlakları, yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelik sonucu ya da sık kilo alıp vermeden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Olağan dışı gerilip sonra da esnemesi nedeniyle deri yapısı bozularak, çatlak dediğimiz beyaz ince çizgiler oluşup cilde kötü bir görünüm kazandırırlar.

Bu nedenle çatlak oluşmadan önce, sağlam bir cilt bakımı ile derinin elastikiyeti korunup çatlak oluşumu engellenebilir. En iyi bakım da bitkisel yağların şifalı gücünden faydalanmaktır.

Başta hamile hanımlar olmak üzere tüm hanımlara çatlak oluşumunu önleyecek bitkisel tarifler vermek istiyoruz. Eğer cildinizde önceden oluşmuş çatlaklar varsa, onlara da kullanabilirsiniz. Tam olarak yok edemeseniz de azalmalarını sağlayabilirsiniz.

İlk tarifimiz Herbalist Suna Dumankaya’dan;

Malzemeler

1 ölçü limon suyu
1 ölçü tatlı badem yağı
1 ölçü çilek yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılarak, elde edilen karışım, gebeliğin ilk aylarından itibaren düzenli olarak uygulandığında cilt çatlaklarının oluşmasına engel olur.

Tarif2

malzemeler

1 tatlı kaşığı yasemin yağı
çeyrek limon suyu
yarım çay bardağı badem yağı
1 çay bardağı kekik yağı
1 çay bardağı portakal yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeler karıştırılarak günlük olarak uygulanır. Yıkanmasına gerek yoktur. Ancak hamile hanımlara uygulamadan 1 saat sonra yıkamaları önerilir.

Tarif3

Malzemeler

1 yemek kaşığı menekşe yağı
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı kayısı yağı
1 yemek kaşığı jojoba yağı
1 yemek kaşığı kakao yağı

Hazırlanışı

Tüm mazlzemelr cam bir kasede iyice karıştırılır
Cilde masaj yaparak sürülür
30 dakika bekletilir
Banyoda lif ile ovarak temizlenir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER