11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Cilt Bakım Aşamaları

Güzel bir cilde sahip olmak, düzenli bir cilt bakımından geçer. Eğer cildinizin erkenden yaşlanmasını, kırışık, sarkık bir görüntü almasını istemiyorsanız cilt bakımını hafife almamalısınız. İyi bir cilt bakımının bazı püf noktaları vardır. Günlük olarak cilt bakımı yapılması gerekir. Geceleri cilt kendini yenilediğinden uzmanlarca bakımın gece yatmadan bir saat önce yapılması öneriliyor. Ve yine cilt bakımı yapılırken belli bir yol izlenmesi tavsiye ediliyor.

Günlük olarak evde yapılan bakımın yanı sıra, ayda bir kez de olsa uzman bir elden cilt bakımı hususunda yardım alınmalıdır. Yani profesyonel bir mekanda aylık olarak derinlemesine cilt bakımı muhakkak yaptırılmalıdır.

Derinlemesine olarak uzmanlar tarafından yapılan cilt bakımı nasıl olur? Nasıl bir yol izlenir? Nasıl bir uygulama yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.

1- Cilt bakımına cilt temizliği ile başlanır. Cilde uygun bir temizleme sütü ile yüz ve boyun iyice temizlenir.

2- Cilt bakımında ikinci adım cilde saf oksijen verilmesidir. ozon buharı vapozen ile cilde verilir. Böylece oksijen alan cilt, bakıma hazırlanmış olur. Oksijen verme süresi, kuru ciltlerde 10 dakika, normal ciltlerde 20 dakika, akneli ve yağlı cilt tiplerinden ise 30 dakikadır.

3- Siyah noktaların temizliği yapılmalıdır. Komedon pres kullanılarak siyah noktalar temizlenir.

4- Dördüncü adımda cilde ölü hücrelerden arındırma işlemi uygulanır. Cildin ölü hücrelerden arındırılması işlemine peeling denir. Bu işlem ile ciltteki ölü hücreler soyulur. Üç türlü peeling vardır. a)Hafif peeling  b)Forment peeling  c)Biyolojik kazıma sistemi

5- Cildin ihtiyacı olan maddeler galvenik akım yoluyla cilt altına işletilir.

6- Bu adımda cilde uygun bir maske cilde uygulanır.

7- Son adım pakung yani cilde kurumayan maske uygulama işlemidir. Pakung uygulamasından sonra cilde kremle masaj yapılır. Masaj sonrasında fazla krem alınır. Bakım için ayrılan toplam saat tam olarak bir buçuk saattir. Bakım işleminden sonraki 24 saat içinde makyaj yapılmaz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER