18 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Cildi Onaran Besin Maddeleri

saglikli-bir-cildin-sirlari-119Beslenme alışkanlığının hem genel sağlık hem de cilt sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle bozulan sağlık ya da cilt sağlığının sorumlulularından biri, hatta en önemlisi vücudumuza aldığımız gıdalardır.

Cilt sağlığı ve güzelliği de genel sağlığın bir parçası olduğu için, güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın en iyi yollarından bir tanesi beslenmeye dikkat etmektir. Kırışıklık ve cilt kurumaları da buna dahil olmak üzere, oluşmuş cilt sorunlarını, uygulanan cilt bakımının yanı sıra yenilene içilene dikkat ederek ortadan kaldırmak mümkün olur. Çünkü, cilt bakımı çoğu zaman tek başına anlam ifade etmez.

İşte değişik cilt sorunlarında dikkat edilecekler…

CİLDİNİZ YAĞLI VE AKNE EĞİLİMLİ İSE

DENEYİN- Beslenme proğramınıza probiyotik eklemeyi deneyin. Çünkü probiyotikler, vücuda iltihaplarla savaşarak sivilceyi önleyecek faydalı bakteriler kazandırır. Probiyotik alımına dikkat ederek sivilcelerden kurtulmanız mümkün.

Çinko ile A vitamini açısından zengin gıdalar ise, ciltteki gözenekleri tıkayan yağ üretimini önleyerek ciltte oluşacak pürüzlenmeyi azaltır.

KAÇININ- Hormon kullanılan süt ve yoğurt ile diğer süt ürünlerini kullanmamaya özen gösterin.

CİLDİNİZ KURU İSE

DENEYİN- Beslenme proğramınıza yağ eklemeyi deneyin. Somon balığı, yağlı balık, ceviz, keten tohumu gibi besin maddeleri, cilt hücrelerine nemi içeriden kazandırır.

KAÇININ- Kafeinden uzak durun. Alkol içeren içecekler gibi kafein de idrar söktürücü olduğundan vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

CİLDİNİZ KIRMIZI İSE

DENEYİN- Salatalık yemeyi deneyin. Çünkü salatalık silika yönünden zengindir. Ayurveda, vücudu içeriden serinleten ve iltihabı azaltan yiyecekler yenmesi gerektiğini savunur. Salatalık bunun için ideal. Aynı şekilde, yaraların iyileşmesi için gerekli çinko yönünden zengin besinler de öyle. Bademde, nohutta ve kabuklu deniz ürünlerinde çinko bulunur.

KAÇININ- Yüksek oranlı kafeinli içeceklerden, baharatlı yiyeceklerden ve alkolden uzak durun.

İPUCU- Yoğun su içeren besin maddeleri, hücrelere tek başına sudan daha iyi nüfuz eder. Bu nedenle, salatalık gibi besin maddelerini tüketmek, cilt yüzeyindeki kuruluğun azalmasını sağlayabilir. Ayrıca, cilt hücrelerini şişiren ve ince çizgilerin azalmasına yardım eden hücre zarının güçlenmesini sağlarlar.

KAHVE VE KÖTÜLEŞTİRİCİ ETKİSİ- Kafeinin vücutta asit oranını artırarak sivilceleri azdırıcı özelliği fark ediliyor. Günde bir fincan kahve sıkıntı olmasa da yine de tamamen bırakıp, (Paraguay çayı) veya yeşil çaya geçmeniz önerilir. Yeşil çayın, küçük enerji dopingi sağlamak gibi bir çok faydası vardır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER