3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Çikolata ve Diyet

Çikolata yemek ve zayıflamak… Biraz tuhaf gelmiş olabilir. Diyet yapan kişiler doğal olarak tatlılardan uzak durmaya özen gösterirler. Çikolata en çok sevilen tatlı türüdür. Hatta çikolata müptelası olan insanlar vardır. Yemediklerinde çikolata krizine bile girerler.

Aslında bu kadar kasmaya gerek yok. Diyet yaparken çikolata yenilebilir. Çikolata tüketirken dikkat edilecek bir kaç nokta var. Hatta bu ayrıntılara dikkat edildiğinde çikolata kilo verilmesine yardımcı bile olur. Bununla da kalmayıp içeriğindeki flovanoid sayesinde kalp ve damar sağlığını korur.

Çikolata deyince aklımıza marketlerde satılan karamelli, bol fındık ya da marmelat içeren, doymuş yağ oranı yüksek ve zengin kalorili çikolatalar gelir. Bu seçim doğru olmaz tabi ki.  Çikolata seçerken sadece bol kako içermesine dikkat etmek gerekir. Çok kakao, çok flovanoid demektir. Çok flovanoid, vücut direncinin artması demektir.

Flovanoid ayrıca serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engellemesi açısından da çok önemlidir. Kalp ve damar sağlığını korur. Gün boyunca yenilecek yarım tablet kakaolu çikolata kilo vermeye yardımcı olur. Fazlası kilo aldırır. Dikkat etmek gerekir.

Diyet yapan bir kişinin sadece çikolata miktarına ve kalorisine değil, yediği tüm yiyeceklerin kalorisine dikkat etmesi gerekir. Çikolata yemeden duramayan bir kişi diyeti boyunca sadece günlük olarak yemesi gereken kadarını satın almalıdır.

Akşam saatlerinde vücut anabolik yani depolama moduna geçtiği için, saat sekizden sonra bir şey yenilip içilmemesi tavsiye edilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER