2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Çiftler Arasındaki Yaş Farkının Evliliğe Etkileri

Toplumumuzda yaş farklı evliliklerin artması, çiftler arasındaki yaş farkının evliliklere olan etkisini gündeme getirdi. Çiftler arasındaki yaş farkının, evliliği etkileyip etkilemediği, ya da etkiliyorsa bu etkinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu, çiftler arasındaki yaş farkının kaç olması gerektiği..vs tartışılır oldu. Tabi yaş farkı derken on yaş ve üzerinden bahsediyoruz.

Çiftler arasındaki yaş farkının bıraktığı etki erkek ve kadında farklıdır. Öncelikle şunu belirtelim, kadınlar, genç erkekler tarafından aldatılmaktan korktukları için kendilerinden küçük erkeklerle evlilik ilişkilerinden genelde uzak duruyorlar.

Erkeklerin ise bu şekilde korkuları yok. Onlar genel olarak, genç eşe karşı cinsel anlamda yetersiz kalma korkusu taşıyorlar. Yaşça küçük daha genç bir kadın tarafından artık çekici bulunmadıkları endişesi erkekleri bunalıma bile sürükleyebiliyor. Uzmanlar, çiftler arasındaki yaş farkının en fazla on yaş olması gerektiğini söylüyorlar.

Aralarında 15-20 yaş fark olan çiftler, genelde ayrı kültürlerde yetişiyor. Yetiştirilme tarzları başka olduğundan, dolayısıyla hayat görüşleri de farklı oluyor. Birbirlerini çok etkilemese de, çocuk olduktan sonra ilişki çıkmaza girebiliyor. Çünkü her biri, çocuğu kendi kültürüne göre yetiştirmeye çalışırken, fikir ayrılıkları doğabiliyor.

Bir diğer önemli konu; yaş farkından dolayı ikisinin de düşünce tarzlarının genelde ayrı olması. Bu aslında çok normal. 70 yaşındaki bir erkek belki yavaş yavaş ölümü düşünmeye başlarken, 55 yaşındaki bir kadın, kendini henüz hayatının baharında hissedebiliyor. Olumsuz olan başka bir durum ise; yaşça büyük olanın bedensel aktivitesinin ağırlaşması. 50 yaşındaki bir kişi evinde huzurlu ve sakin dakikalar geçirmek isterken, henüz 35’inde olan, dışarıda eğlenme taraftarı olabilir. Bu da genç eşin zamanla mutluluğu evin dışında aramaya başlamasına yol açabilir.

Cinsel hayat ise bir ölçüt sayılmıyor. Uzmanlara göre; bu çiftler cinsel açıdan büyük sorunlar yaşamıyor. Çünkü birçok kadın, sürekli seks isteyen bir erkeğin etraflarında bulunmamasından hoşnut iken, erkeklerde genç kadınlarla yeni tecrübeler yaşamaktan zevk alabiliyor.

Çiftlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise beraberliğin anne – oğul veya baba – kız ilişkisine dönüşmemesi. Genç erkek bir noktadan sonra sorumluluk taşımak istemezken, kadın da eşine en ufak konuları bile danışma ihtiyacı hissedebiliyor. Uzmanlar bu konuda çiftlere, hayatlarını bir dengeye oturtmalarını ve birbirlerine daha anlayışlı yaklaşmalarını tavsiye ediyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER