10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Cep Telefonunuz Suya Düşerse

Çok sevdiğimiz elimizden bir an bile bırakmadığımız cep telefonumuzu suya düşürürsek ya da yağmurda ıslanırsa ne yapmalıyız? Olmayacak, başımıza gelmeyecek bir aksilik değil.

Olmasın tabi, başınıza gelmesin ama böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapılacağını bilmekte fayda vardır dedik ve yazımıza telefon ıslandığında yapılması gerekenleri aldık. Telefon suya düşerse ya da herhangi bir şekilde ıslanırsa, telefondan olmamak için bakalım neler yapılması gerekiyormuş…

Eğer telefonunuz ıslanmışsa Kesinlikle saç kurutma makinesi kullanarak kurutmaya çalışmayın. Yapacağınız ilk şey, telefonun arka kapağını açarak sim kartı ve pili çıkarmak olsun.

Daha sonra bir kağıt havlu yardımıyla telefonunuzun dış yüzeyini silerek kurutun. Kuruturken, telefonunuzun ekranını bastırmamaya özen gösterin. Aksi taktirde zarar verebilirsiniz. Pil bölmesinin içini de kuruttuğunuzdan emin olun.

Telefonun içinde kalan nemi kurutmak için, bilgisayar klavyelerini temizlemek üzere satılan basınçlı hava kutusundan faydalanın. Telefonun içindeki tüm ıslak yerler kuruyana kadar içine hava püskürtmeye devam edin.

Daha sonra derince bir kaseye kuru pirinç doldurarak telefonunuzu bu pirincin içine görünmeyecek şekilde gömün ve tüm gece pirinçde bekletin. Kuru pirinç, telefonun içinde kalan nemi çekecektir.

Ertesi gün telefonunuzu pirinç kabından çıkarın ve pirinç tozlarını temizlemek için tekrar basınçlı hava kullanın. Pili ve sim kartı  yerleştirerek telefonunuzu açın. Eğer telefon çalışmıyor veya ekran menüleri düzgün göstermiyorsa, telefonu gereken hızda kurutamadığınız anlamına gelir. O zaman yeni bir telefon alabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER