7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Cep Telefonunun Zararları Test Edildi

Cep telefonlarının ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü, cep telefonlarının verdiği zarar sürekli gündemimizi oluşturuyor. Buna rağmen, cep telefonu kullanımında yine de bildiğimizi okuyoruz. Kulağımıza yapıştırıp saatlerce muhabbet etmekten geri durmuyoruz.

Ülkemizde, neredeyse cep telefonu kullanmayan kişi kalmadı. Büyükler bir yana eskiden küçük yaşta çocukların kullanmasına aileler izin vermezken nedense artık bu yasak da kalktı. Cep telefonu ilkokuldaki çocuklar tarafından bile kullanılır hale geldi. Hal böyleyken, uzmanlar cep telefonlarının verdiği zararlara yöneldi. Bir çok zararı ortaya çıkarıldı.

Cep telefonunun zararları üzerine yapılan bilimsel çalışmalar hala devam ediyor. Son araştırma gebelikte cep telefonu kullanımının zararları üzerine…Gebe kadınların cep telefonu kullanması sonucu, cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgaların, anne karnındaki bebeğin beyin fonksiyonlarında ve davranışlarında bozukluğa yol açtığı ortaya çıktı.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde;

Gebe fareler cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalara maruz bırakıldı. Doğan yavrularda; hiperaktivite, korkusuzluk ve hafıza problemleri olduğu anlaşıldı. Yavruların beyinlerinde glutamat maddesinin taşınmasında da sorun olduğu, bu sorunun en çok etkilediği bölgenin DEHB’de de önemli rol oynayan prefrontal korteks olduğu anlaşıldı.

Anne karnında gelişmekte olan canlılar beyinlerinin dış etkenlere karşı çok daha hassas olması sebebiyle elektromanyetik dalgalardan düşünülenden daha fazla etkilenmektedirler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER