10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Cep Telefonu İle Yaptığımız En Aptalca 5 Şey

051612--dunyada-cep-telefonu-satlar-dutu-1Cep telefonu, iletişimde sağladığı kolaylık ile son yüzyılın en iyi icatlarından bir tanesi. Nerede olursanız olun, ulaşmak istediğiniz kişiye anında ulaşma imkanı sağlayan cep telefonu, hayatımıza yansıyan pahalı bir kolaylık. Cep telefonu ne kadar pahalı olursa olsun, dünya insanının vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. Ev telefonları ve interneti de saymazsak, şu anda dünyada iletişim için kullanılan tek araç.

Cep telefonu bu kadar kolaylık sağlarken, iletişim şirketlerinin de verdiği avantajlarla, zengin fakir herkesin hayatına girmeyi başardı. İş böyle olunca, dünya piyasalarında, dev bir cep telefonu piyasası oluştu. Dünyaca ünlü telefon firmaları her yıl yüzlerce modeli bu piyasada kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Dünyada cep telefonu çılgınlığı sürerken bizim ülkemizin de bu çılgınlıktan nasibini almaması mümkün değil. Tabi abartılmış haliyle. Biz zaten Türk toplumu olarak abartmayı çok seven bir toplumuz. Cep telefonu kullanımı deyince her türlü çılgınlık aklınıza gelebilir. Örneğin, her yıl model değiştirmek gibi, yeşil ışıkta karşıdan karşıya geçerken kulağımıza cep telefonunu yapıştırmek gibi, kalabalık ortamlarda bağıra bağıra cep telefonunda muhabbet edip etraftaki insanları muhabbete dahil etmek gibi…Daha yüzlerce örnek gösterebiliriz.

Ancak cep telefonuyla yaptığımız 5 şey var ki, aptalca bir davranış olarak nitelendiriliyor ve insanların gözüne çok batıyor. İşte cep telefonuyla yaptığımız en aptalca 5 şey…

– Kendi fotoğraflarımızı çekip durmak

Kendi fotoğrafımızı çekmek çok kötü bir şey değil, ancak garip yüz ifadeleriyle kendimizi çektiğimiz ve paylaştığımız fotoğraflar bizi aptal gibi gösterebilir.

– Uygun olmayan zamanlarda onu çıkarmak

Cep telefonunu çıkarıp kullanacağımız zamanları düşünmemiz gerekiyor. Onunla elimizde her dakika oynuyor olmamız bazen iyi bir görüntü yaratmayabilir.

– Uygunsuz zil tonu kullanmak

Telefonları sessiz olarak, titreşimde veya basit bir zil sesiyle kullanabiliriz. Ancak Top-40 listelerindeki bir şarkı yanınızdaki kişinin kulağında patladığında, tepkisi pek hoş olmayabilir.

– Türkçe’yi kötüye kullanmak

Garip kısaltmalar, “LOL” gibi İngilizce kısaltmalar, W ve X harflerini kullanmak… Bunlar özellikle yetişkin insanları karşı tarafa aptal gibi gösterebiliyor.

– E-postalarda aptalca imzalar kullanmak

Cep telefonunuzu iş dışında bir amaç için kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bu, bozuk bir Türkçeyle oluşturulmuş imzalar kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER