19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Canlı Çiçeklerin Uzun Süre Dayanması İçin 7 İpucu

2Bir demet güzel kokulu canlı çiçeğin bulunulan ortamın havasını nasıl değiştirdiğini hepimiz biliriz. Biliriz ve bu yüzden çoğumuz iş yerlerimizde, oturma odalarımızda ya da evlerimizin salonunda vazo içinde canlı çiçek bulundurmayı severiz. Ancak, özenle seçip suya koyduğumuz canlı çiçeklerin ömrü çok uzun sürmez. Kısa bir sürede eski güzel görünümlerini ve muhteşem kokularını kaybederler, atmak zorunda kalırız.

Peki kesip vazoya koyduğunuz canlı çiçeklerin ömrünü uzatabileceğinizi düşündünüz mü hiç? Canlı çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir miyiz? Evet, bir kaç küçük ayrıntıya dikkat ederek vazodaki çiçeklerinizin kısa sürede solup, ölmesini engelleyebilirsiniz. Odanızdan güzel kokulu bir demet çiçeği eksik etmeyenlerdenseniz, vereceğimiz tüyoları değerlendirerek canlı çiçeklerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

– Çiçekleri Sabahleyin Satın Alın/Kesin. Taze çiçekleri uzun süre canlı tutmak istiyorsanız öncelikle günün erken saatlerinde satın almanız gerekiyor. Eğer kendiniz kesecekseniz de sabahın ilk saatlerini tercih edin. Bu sayede aldığınız çiçekler taze olup uzun süre dayanacaktır.

– Çok Fazla Çiçeği Tek Vazoda Tutmayın. Birçok tek vazoya koymak renkli bir ortam yaratsa da bu onları olumsuz etkileyecektir. Vazo onların yaşam ortamı olduğu için kalabalıkta yeterli besini alamayacaklardır.

– Çiçekleri açılı olarak kesin. Dalları düz değil açıyla kesmeniz çiçeklerin suyu daha rahat abzorve etmesini sağlayacaktır. Bu sayede suyu daha rahat en üst noktaya taşıyacaklardır.

– Çiçeğinizin suyunu düzenli olarak değiştirin. Çiçeğinizin suyunu düzenli olarak değiştirmek onların ömrünü uzatmaktadır. Suyunu düzenli değiştirmediğiniz zaman bakteri üremesine izin vermiş olursunuz.

– Ağartıcı kullanın. Çok bilinmese de çok etkili bir yöntemdir. Taze çiçeklerin daha uzun dayanmasına yardım eder. 1/4 çay kaşığı ağartıcıyı 1 lt suya ekleyip vazonuza koyun. Bu sayede bakteri üremesini engellemiş olursunuz.

– Çiçek koruyucu kullanın. Çiçeğinizin suyuna bitki koruyucusu koyarak uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bu koruyucuyu marketten alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Şeker ve beyaz sirke en önemli iki bileşendir. Ilık suya 1-2 çay kaşığı koyup vazonuza ekleyin. Bu sayede bakteri oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

– Çiçekleriniz için ılık su kullanın. Vazoya koyacağınız su çiçeklerin solmasında önemli bir etkendir. Bu suyun soğuk olmasındansa ılık su olmasına özen gösterin. Çünkü su çiçek tarafından çok daha kolaylıkla abzorve edilebilmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER