7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Çaktırmadan Egzersiz Yapmanın Yolları

615492646822Egzersiz denilince bir çok insanın aklına spor salonları, bir komut altında yapılan ağır spor hareketleri gelir. Egzersiz ve form tutmaktan söz edince yüzünüzü buruşturduğunuzu biliyoruz. Kimse bayılarak gitmiyor bu salonlara. Biz de bu sebeple, spor salonlarına gitmeden egzersizi nasıl hayatınıza sokabileceğinizin yollarını araştırdık. Uzmanların anlatımından, evde ve işyerinde kendi kendinize yapabileceğiniz ve egzersiz yerine geçen hareketleri tespit ettik.

Evde Neler Yapılabilir?

Ev işi yapın; Uzmanlar, ev işi yapmanın en az bir saat aerobik yapmak kadar faydalı olduğunu belirtiyorlar. Ne kadar hızlı hareket ederseniz o kadar faydasını göreceksiniz. Süpürün, silin, yerleri, camları her yeri temizleyin.

Tv kanalını değiştirirken kumanda kullanmayın; Kumanda kullanmadan kalkıp kanal değiştirmenin ne yarar sağlayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Oysa, bu sebeple 1 dakika kadar yürümeniz, yılda 2.2 kg vermenizi sağlayacaktır.

Uyanınca hemen kalkmayın; Uyanır uyanmaz yataktan kalkmayın. Beş dakika daha yatakta kalın. İşte size tüm gününüzü enerjik geçirmenizi sağlayacak bir egzersiz seti. Sırt üstü uzanarak, bel boşluğunuza bir yastık yerleştirdikten sonra, her bacağınızı 10 cm havaya kaldırıp, 15’er saniye bu şekilde havada tutun. Bu egzersizi yaparken karın kaslarınızı da gergin tutmaya çalışırsanız, hem karın hem de bacak kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.

Vücudunuzu fırçalayın; Vücudun fırçalanması, cildinizi ölü derilerden arındırmakla kalmayıp, selülit oluşumunun da önüne geçecektir. Bu nedenle, duştan önce uzun saplı bir fırça kullanarak tüm vücudunuzu fırçalamaya çalışın.

İşyerinde Neler Yapılabilir?

Her boş anı değerlendirin; İşyerinde, gün boyu çalışırken örneğin, yazdığınız yazının yazıcıdan çıkmasını beklediğiniz anda, ya da bilgisayarınızın açılmasını beklediğiniz aralıkta boş durmayın. En azından ayakta beklerken, bacaklarınızı gergin tutun, parmak uçlarınızda yükselmeye çalışın. Bu iniş kalkışları gücünüz yettiğince tekrarlayın.

Merdiven kullanın; İşyerinde yapılabilecek en iyi egzersizlerden biri de kat çıkarken asansör yerine merdiveni tercih etmektir. Cosmotürk’ün haberine göre, merdivenlerden çıkmak ve inmek baldır kaslarınızı çalıştırır. Eğer üst kaslarınızın da çalışmasını istiyorsanız, merdivenleri ikişer ikişer çıkmayı deneyin.

Dik oturun; Dik oturarak sırt kaslarınız için ideal egzersizi yapmakla kalmayıp, daha profesyonel bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Dik durmayı sağlayan kas grupları karın ve alt sırt kaslarıdır, yani her dik oturuşunuzda onları çalıştırırsınız. Hemen şimdiden iki büklüm oturmaktan vazgeçin!

Fıkır fıkır olun; Sakız çiğneyin, ellerinizle masaya vurup ritm tutun, ayaklarınızı sallayın. Unutmayın, vücudunuzun çalışmasını sağlayan en ufak bir hareket sizin için bir kazançtır, hem de efor harcamadan.

Ayakta durun; Not alırken, telefonla konuşurken, otobüs beklerken ayakta durursanız, yüzde 5 daha fazla enerji sarf etmiş olursunuz.

Telefondayken kalça egzersizi yapın; Kendinize bir kural koyun: Telefonu elinizle sıkıp biriyle sohbet ettiğiniz sürece aynı şeyi kalçalarınızla yapın. Telefon görüşmesi süresince (mümkünse daha da uzun olabilir) kalçalarınızı sıkmak, yerinizden kıpırdamadan ve kimse farkında olmadan yapabileceğiniz mükemmel bir hareket.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER