3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Buzdolabı ve Lavabolardaki Kötü Kokular İçin

buzdolabiiBuzdolabı, her ne kadar yiyeceklerin bozulmaması ve kokmaması için kullanılıyorsa da, bir çok besin maddesinin bir arada olması sebebiyle bakteri oluşumunun önüne geçmek mümkün değil. Bu nedenle, besinler buzdolabında uzun süre kaldıklarında ortamda oluşan bakteriler nedeniyle yiyeceklerde çürüme ve bunun sonucu olarak da kötü koku meydana gelir. Bu kokular birbirine karışıp zamanla buzdolabına yerleşerek, rahatsız edici bir kalıcı koku oluşur.

Bu kokunun buzdolabına yerleşmesini önlemek için, belirli aralıklarla dolapların temizlenmesi, hijyenin sağlanması gerekir. Buzdolabını temizlemenin ve hijyeni sağlamanın en iyi yöntemi doğal olanıdır. Bu nedenle, kimyasal temizlik ürünleri kullanmak yerine doğal yöntemler tercih etmek en doğrusudur.

2 litre suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek elde edeceğiniz su ile dolabınızı temizlemeniz en iyi doğal seçim olacaktır. Ayrıca bir kap içerisine bir miktar süt koyarak ağzı açık olarak buzdolabında bekletmeniz, sütün kokuları çekmesine yardımcı olacaktır.

Buzdolabının yanı sıra, bir diğer sıkıntı da evlerimizdeki lavabolarda oluşan kötü kokulardır. Lavabodan çıkan koku tüm eve dağılarak, evin temiz havasını ortadan kaldırır. Lavaboda oluşan kokuların sebebi ise yeterince su giderinin olmamasıdır. Bu nedenle, lavabonuzu açarak, suyun rahat bir şekilde akmasını sağlamanız gerekir.

Bunun için de yine pahalı kimyasallar kullanmanıza gerek yok. Türk kahvesinin telvesini lavabonun ağzına koyun ve üzerine kaynar su dökün. Bu sayede hem pahalı hem de kimyasal özellikli ilaçlara gerek kalmadan kötü kokulardan kurtulmak mümkün olacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER