10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Bu Gerçekler Sizi Çok Şaşırtacak

bu-gercekler-bakisinizi-degistirecek--dynyaya-baks-acs-gercekler-ilginc-resimler-2Doğru bildiğimizi sandığımız bir çok şey hakkında aslında yanlış bilgilere sahibiz. Bize öğretildiği kadar ya da öğrendiğimiz kadarı ile biliyoruz. Hatta yanlış bilmek şöyle dursun bir çok şeyi de bilmiyoruz. Dünya üzerinde mevcut bazı gerçekleri çoğu zaman yanlış öğreniyoruz.

Hayata bakış açınızı değiştirecek 11 gerçekten bahsetmek istiyoruz. Okuduğunuzda bu basit ama yanlış bilinen gerçekler hakkında çok şaşıracaksınız. Bugüne kadar bildiğinizi sandığınız tüm bilgileri silin.

1- Eğer yeryüzünde tek olduğunuzu düşünüyorsanız bilin ki yanılıyorsunuz. 7 milyar dünya nüfusu içinde mutlaka benzerleriniz vardır.

2- New York’da daire fiyatlarının ne kadar pahalı olduğunu duymuş muydunuz? New York’taki bir daire fiyatına deniz feneri veya kale almak mümkün.

3- ABD’nin süper güç olması nedeniyel bazı yanlış bilgilere sahip olabilirsiniz. Örneğin, ABD’deki kurumların büyük çoğunluğu, dünyanın en eski 50 kurumu listesinde bile değil. Örneğin Bank of America gibi kurumlar daha 100 yaşına bile girmiş değil.

4- 21. yüzyılı yaşarken bizim ülkemiz dışında da okuması yazması olmayan insanlar mevcut. Dünya nüfusunun yüzde 10’u okuryazar değil. Hatta bazı ülkelerde okuryazar oranı toplam nüfusun yüzde 28’ine kadar düşmüş durumda.

5- Tüm ekosistem göbek deliğinizde barınıyor olabilir. Araştırmacılar, 60 kişinin göbek deliklerinden alınan örneklerden tam 2.368 değişik bakteri tespit etmişti.

6- Tavuklar renkleri görme konusunda insanlardan bile daha iyi durumdalar. Tavukların sizden daha çok rengi görebildiğini biliyor muydunuz?

7- Gökkuşağı kaç renkten oluşur desek, cevabınız 7 renk olur. Ama doğrusu bu değil tabi ki. Gökkuşağı aslında 1 milyon renkten oluşuyor ancak biz bu renkleri göremiyoruz.

8- İnsanlık, ölümsüzlüğün sırrını henüz keşfedemedi ancak denizanaları bunu başardı. Cinsel açıdan yeterince olgunlaştıktan sonra yaşamlarının geçmişine giderek sonsuza kadar yaşayabiliyorlar.

9- Washington bile trafik sorununda İstanbul’un gerisinde kalıyor. Washington’da yaşayanlar yılda ortalama 67 saatlerini trafikte geçiriyorlar. Ancak onlar üzülmesin, İstanbullular bir yılda tam 118 saati trafikte harcıyor.

10- Güneş’e bakıp büyüklüğüne şaşıranlara bir kötü haber; aslında biz sadece yaşadığımız evreni biliyoruz. Belki de diğer evrenlerde Güneş’ten çok daha büyükleri olabilir.

11- Hep kullandığımız dünya haritası aslında kıtaları doğru bir şekilde göstermiyor. Aslında Afrika ve Güney Amerika, bizim alışıldık haritalarda gördüğümüzden daha büyük.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER