23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Bu Bitki Hesap Yapıyor

Hesap-yapan-bitki-619x464Hiç hesap yapan bitki duymuş muydunuz? Öyle şey olur mu demeyin. Arabidopdis bitkisinin şaşırtıcı ama hayranlık uyandıran bir özelliği var. Arabidopdis bitkisi, gündüz saatlerinde, gece tüketeceği besinlerin ayarlamasını yapıyor. Yani geceki besin rezervlerini ayarlamak için, gündüz saatlerinde hesap yapıyor.

Bitki üzerindeki araştırma İngiliz bilim insanlarına ait. İngiliz bilim insanlarının bitki üzerinde yaptığı araştırmaya göre, 30 santimetreye kadar uzayabilen, beyaz çiçekli bitkinin yapraklarında bulunan kimyasal mekanizmalar aracılığıyla gece tükettiği besin miktarını bölme işlemini kullanarak hesapladığı keşfedildi. Araştırma, “e-Life” dergisinde yayımlandı.

Bu konuda Prof. Aliso Smith şöyle bir açıklama yaptı:

“Bitkilerin de bizdeki vücut saatine benzeyen bir iç saatleri var. Hesaplama süreci, biri besin biri de zaman için iki tür molekül ile yapılıyor. Bitki, besin tüketimini ortaya çıkarmak için besin molekülü oranını zaman molekülü oranına bölüyor. Böylece gece için yeterli miktarda besin stokuna sahip olup olmadığını hesaplıyor.”

Bitki dünyasında bu kadar gelişmiş bir aritmetik hesaplama örneğine rastlamanın son derece şaşırtıcı olduğuna dikkati çeken John Innes Merkezi araştırmacıları, güneş yardımıyla karbondioksiti nişasta ve diğer yüksek enerjili karbonhidratlara dönüştüren bitkinin her gece gün doğana dek yetecek besin rezervleri olup olmadığını hesapladıklarını söyledi.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER