11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Bu 10 Gencin Öyküsüne Çok Şaşıracaksınız

Milyoner olmak kolay bir şey değil. Para kazanmanın yollarının iyi bir eğitimden ve girişimcilikten geçtiğini düşünürüz hep. Bu düşünce genel anlamda geçerli olsa da bazı insanların milyoner olma hikayelerinin dışında kaldığı olur. Yani üniversite eğitimi şöyle dursun, liseyi dahi bitirmeden milyonlara kavuşan insanların dehasından bahsediyoruz. Kendi akıl üstünlükleriyle çocuk yaşta zengin olup milyon dolarlara kavuşan insanlar mevcutken, en kaliteli üniversitelerin, hatırı sayılır bölümlerini bitirip de sokakta simit satanların kulakları çınlasın.

Dünyada çocuk yaşta milyoner olma şansı yakalamış 10 dahi çocuktan bahsetmek istiyoruz. Onların milyoner olma öyküsü emin olun sizi çok şaşırtacak cinsten. Onların milyoner olma yolundaki öykülerinde şaşırtıcı olan tek şey çocuk yaşta olmaları. Aslında, kulak tıkacından tramplene kadar bir çok buluşu çocuk yaştaki girişimcilerin dehasına borçlu olduğumuzu varsayarsak, çok da şaşırmamak lazım.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-12– Beş yaşında limonata satmaya başlayan Tyler Dikman, saatte 22 dolar kazanıyordu. 10 yaşına geldiğindeyse, doğum günü partilerinde yarım saatine 37 dolar aldığı sihirbazlık gösterisi düzenliyordu. 15 yaşında bilgisayar satışı işine girdi. 2001 yılında, Tyler henüz 17 yaşındayken şirketi 1 milyon doların üzerinde kazanıyordu.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-3

 

 

 

 

 

– Ashley Qualls, whateverlife.com internet sitesini 2004 yılında yayına açtığında 14 yaşındaydı. Sitesinde kendi yaş grubundaki kızlar için Myspace şablonları sunmaya başladı. 2007 yılında ayda 1 milyon ziyaretçi rakamına ulaşan Ashley’nin sitesi, o 17 yaşına girmeden milyoner olmasını sağladı. Kendi evini satın alan genç kız, sitesi için yapılan 1.5 milyon dolarlık teklife de hayır yanıtını verdi.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-11

 

 

– Sekizinci sınıf öğrencisi Sarah Buckel, okuldaki dolabının Disney Channel’da gördüğü çocuklarınki gibi renkli ve eğlenceli olmasını istiyordu. Ancak yıl sonunda dolaba yapıştıracağı tüm kağıtları sökme fikri hoşuna gitmiyordu. Tam bu sırada babası mıknatıslı kartvizitler üreten bir şirketin CEO’su oldu ve Sarah ihtiyacı olan esin kaynağına kavuştu. Mıknatıslı dolap kağıtlarını üreten Sarah, bir yılda 1 milyon dolar kazandı ve bu parayla babasının CEO olduğu şirketi de satın alıp, ürün yelpazesini genişletti.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-4

 

 

 

– Farrah Gray altı yaşındayken vücut losyonu satmaya başladı. 13 yaşında özel yemekler üzerine bir firma kurdu ve sadece 1 yıl sonra aldığı 1.5 milyon doların üzerindeki siparişlerle Farrah Gray 14 yaşında bir milyoner oldu. Gray aynı zamanda Wal Street’te ofisi olan en genç kişi ünvanını da elinde bulunduruyor.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-10

 

 

 

 

 

 

– John Magennis 14 yaşında yatak odasında internet sitesi tasarım işine başladı. İlk başta saatte 15 dolar alan John’un şirketi hızla büyüdü ve 17 yaşına geldiğinde şirketinin değeri 1 milyon doları geçiyordu.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-5

 

 

 

– 1993 yılında babasının domuz pastırmasının yağını süzmek için gazete kullanması, sekiz yaşındaki Abbey Fleck’i milyoner eden yolu açtı. Babasının bu hareketiyle annesinden azar işittiğini duyan Abbey, yağları kendi içinde toplayan özel domuz pastırması tabağını tasarladı. 1996 yılında da Walmart küçük girişimciye ilk siparişini verdi: tam 100 bin domuz pastırması tabağı.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-9

 

 

 

 

– Leanna Archer, dokuz yaşındayken doğal saç bakımı işine girdi. Kendisi yeni ürünler geliştirirken, abileri ve ebeveynleri bu ürünleri online ve mağazalara giderek satıyorlardı. 2007 yılında Leanna 12 yaşına girdiğinde şirketinin sekiz çalışanı vardı ve yıllık karı altı rakamlıydı. Küçük girişimcinin bu başarısı halen sürüyor, Inc. Magazine kendisini 30 yaşın altındaki en iyi 30 girişimciden biri olarak gösterdi.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-6

 

– Richie Stachowski, 11 yaşındayken ailesiyle gittiği Hawaii tatilinden hiç memnun kalmadı. Çünkü suyun altındayken babasıyla konuşamıyordu. Buna çözüm bulmak için tasarım yapmaya başlayan Richie, 267 dolar harcayarak prototip bir sualtı megafonu yaptı. Prototipini Toys “R” Us’a tanıttığındaysa, tam 50 bin parçalık sipariş aldı. 1997 yılı yaz aylarının en sevilen oyuncağı olan “Water Talkies” K-Mart ve Walmart gibi diğer büyük satıcılardan da sipariş aldı.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-8

 

 

 

– On yaşındaki Elise ve 13 yaşındaki Evan MacMillan kardeşler kendi çikolata şirketlerini kurdular. Çiftlik temalı çikolatalar üreten “Çikolata Çiftliği” şirketi o kadar başarılı oldu ki, iki kardeş 1991 yılında Ernst & Young tarafından yılın girişimcisi seçildi. MacMillan kardeşler bir süre sonra Çikolata Çiftliği’ni başka bir firmaya sattı, ancak fiyat açıklanmadı.

bu-10-gencin-yykysyne-cok-sasiracaksiniz--genc-girisimci-zengin-ilgic-7

 

 

 

 

– Kelly Reinhart’ın ailesi “bir buluş çiz” adında yaratıcı bir oyunla çocuklarını eğlendiriyorlardı. Kelly, kovboyların tabanca kılıflarının çiziminden yola çıkarak “Bacak Çantası” adlı ürünü geliştirdi. Çocukların video oyunlarını ve benzeri eşyalarını taşımalarını sağlayan çanta çok popüler oldu. Kelly dokuz yaşında kendi şirketinin başkanı olurken, 1 milyon dolara yakın değerde sipariş aldı.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER