8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Boyunda Kırışıklık ve Sarkmaların Önüne Geçmek İçin

c8431170e6fb7551077b59033a613c4f_MGöz bölgesi gibi boyun derisi de vücutta en hassas en nazik bölgelerdendir. Bu nedenle kırışıklık ve deformelerin en erken yerleştiği alanlardan biri de boyun bölgesidir. Oysa boyun bölgesinin bakımı her zaman ihmal edilir. Cilt ne kadar genç görünürse görünsün, iyi bir bakım uygulanmadığı taktirde boyun bölgesi kadının yaşını kolayca ele verebilir.

Çoğu kadın cilt bakımı yaparken boyun bölgesini ihmal ettiği için genelde boyunda yatay çizgiler ve sarkmalar oluşur. Bu yüzden yüz bölgesi ile boyun bölgesi görünüm anlamında çoğu zaman tezatlıklar teşkil eder. Yüz bölgesi genç ve diri görünüme sahipken, boyun bölgesi kırışıklıklara maruz kalabilir. Böyle istenmeyen deformik bir görüntünün oluşmasını engellemek açısından, yüz bölgesine gösterilen hassasiyetin iki katını boyun bölgesine göstermek gerekir.

Boyun bölgesi günlük cilt bakımının içine alınmalı, yüz için uygulanan bakım yöntemleri boyun bölgesi için de uygulanmalı. Boyun bölgesi daha çok kurumaya müsait olduğundan sık sık nemlendirici kremlerle nemli kalması sağlanmalı. Yüz için kullanılan peeling ve bakım maskelerinin boyuna da uygulanması ihmal edilmemelidir.

Bitkisel maskelerle boyun bölgesi güzelliğine destek;

Malzemeler

2 yemek kaşığı zeytinyağı (sızma)
2 tatlı kaşığı buğday filizi yağı
1 yumurta akı

Hazırlanışı ve Uygulama

Zeytinyağı ve buğday filizi yağı karıştırılır ve ardından yumurta akı ilave edilir. Hazırlanan maske boyun ve dekolteye sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır ve maden suyu ile kompres yapılır. Bu bakım hafta da bir gün uygulanabilir.

Bakım Dışında Neler Yapılması Gerekir?

– Doğru yastık, doğru yatış şekli
Fazla yüksek ve ergonomisi bozuk yastıklar boyun çizgilenmesine sebep olur. Sırt üstü yatmak ve yumuşak kılıflı yastıklar kullanmak kırışıklıkların önüne geçmenize yardımcı olur. Yumuşak yastık kılıfları cildinizi çizmediği için kırışıklıkları tetiklemez.

– Boynu dik ve vücudun ortasında tutmak
Boynumuzu her tür işi yaparken öne doğru eğeriz. Bunun sonucunda yatay çizgiler oluşur ve hatta bazen çene altı sarkması da buna eşlik eder. Dik oturmak ve kafayı, boynu dik tutmak bunların oluşumunun önüne geçer.

– Güneş
Güneşin zararını en çok dekolte ve boyun bölgesi hisseder. Kurur, lekelenir ve kırışır. Güneş koruyucusu her gün kullanılmalı, boyun ve dekolte unutulmamalıdır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER