10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Böbrek Yetmezliği Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

20131116125359528Böbreklerin görevlerini yerine getirerememesi durumu böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Böbrek yetmezliği, hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Böbrek yetmezliğinden bahsedebilmek için, her iki böbreğin de görevlerini yerine getirememiş olması gerekir. Böbreklerden birinin görevini yerine getirememesi durumunda, böbrek yetmezliği belirtileri ortaya çıkmaz. Çünkü diğer böbrek, her iki böbreğin de görevlerini üstlenerek yerine getirebilir.

Böbrek yetmezliğinin hayati önem taşıyıp taşımadığının anlaşılması için, oluşan böbrek yetmezliğindeki tanımlama çok önemlidir. Böbrek yetmezliği, akut ve kronik böbrek yetmezliği olarak ikiye ayrılır. Akut böbrek yetmezliğinde, böbrekler geçici olarak görevlerini yerine getiremezler ve kısa bir süre sonra bu durum geçer. Yani akut böbrek yetmezliğinde, böbreklerdeki işlev kaybı geçicidir. Kronik böbrek yetmezliği durumunda ise, böbrekler işlevlerini geri dönüşümü olmayacak şekilde kaybederler. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin sürekli olarak işlev kaybına uğraması halidir. Yani böbrekler, geri dönüşümü olmamak üzere görevlerini yerine getirme özelliğini kaybetmiş olurlar.

Türk Nefroloji Derneği verilerine göre; ülkemizde diyaliz uygulanan veya böbrek nakli yapılmış yaklaşık 70 bin hasta bulunuyor. Bu sayının, gelişmiş birçok ülkenin neredeyse 2 katı olan yıllık yüzde 10 artış oranı ile 2015 yılında 100 bini aşacağı tahmin ediliyor. Yine Türk Nefroloji Derneği tarafından 23 ilde 10.750 erişkinin katılımı ile yapılan ve 2009 yılında sonuçlanan CREDIT çalışması, Türkiye´de erişkinlerin yüzde 15.7´sinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı varlığını ortaya koydu. Bu oran, ülkemizde yaklaşık 7.5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğuna, yani her 6–7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğuna ve sorunun boyutunun tahmin edilenin çok üzerinde olduğuna dikkat çekiyor. İşte bu noktada hemen herkesin aklına şu soru takılıyor: Böbrek yetmezliğine hangi faktörler yol açıyor? En önemlisi de bu hastalığın erken tanısı için hangi sıklıkta hangi testi yaptırmalı?

BÖBREK YETMEZLİĞİNE NELER YOL AÇABİLİYOR?
Böbrek yetmezliğine neden olan pek çok faktör var. Bunlar arasında en sık görülen etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

-Yüksek tansiyon,
-Diyabet hastalığı,
-Fazla kilolu olmak,
-60 yaşın üzerinde olmak,
-Sigara alışkanlığı,
-Tek böbrekli doğmak,
-Ailesel böbrek hastalıkları.

1 – YÜKSEK TANSİYON: Yüksek tansiyon böbrek içindeki incecik damarlarda yapısal bozukluğa ve tıkanıklığa neden oluyor. Bunun sonucunda da böbrek yetmezliği gelişebiliyor. Ancak koldan ölçülen tansiyon bazen normal değerlerde çıkarak kişiyi yanıltabiliyor. Bunun aksine idrardaki protein kaçağı bunu net olarak gösterebiliyor. İdrarda protein oranını gösteren test Türkiye´nin her yerinde yapılabiliyor.

2 – DİYABET: Tip 2 diyabet de, tıpkı kan basıncı yüksekliğinde olduğu gibi böbrek içindeki incecik damarlarda yapısal bozukluğa ve tıkanıklığı yol açarak böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Özellikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem böbrek yetmezliğinin en sık nedeni olan diyabet hastalığı görülme oranının 2002´de yüzde 7.2 iken, günümüzde yüzde 12´nin üzerine çıkmış olması endişe verici bir durum olarak görülüyor.

3 – FAZLA KİLOLU OLMAK: Fazla kilolu olmak böbreğin içinde yer alan kılcal damarlardaki basıncı artırarak idrarda protein kaçağına yol açıyor.

4 – 60 YAŞIN ÜZERİNDE OLMAK: Yaş ilerledikçe vücuttaki tüm damarlar yaşlanıyor. Doğal olarak kılcal damarlardan çok zengin olan böbrekler de bu süreçten çok etkileniyor. Damar sertliği arttıkça, böbreklerin süzme işlevi de yavaşlıyor.

5- TEK BÖBREKLİ DOĞMAK: Tek böbrekli kişiler dikkat ettikleri zaman ömürlerinin sonuna kadar sağlıklı yaşayabilirler. Ancak susuz kalmamaya, aşırı tuz ve bilinçsiz ilaç tüketmemeye daha çok dikkat etmeliler.

6- SİGARA ALIŞKANLIĞI: Sigara böbrek içindeki kılcal damarlardaki dolaşımı yavaşlatıyor ve oksijen miktarını azaltıyor. Bir başka deyişle yüksek kan basıncına benzer şekilde damarlar üzerinde olumsuz etki yaratarak böbrek yetmezliği riskini artırıyor.

7- GENETİK GEÇİŞ: Böbrek hastalıkları genetik geçişli de olabiliyor. Böbreklerde kist oluşumu, idrar kanallarında tıkanıklık, geri kaçak veya böbrek boyutlarının küçük oluşu gibi yapısal değişiklikler ailenin birçok bireyinde gözlenebiliyor. Tekrarlayan böbrek taşları da yine kalıtsal özellik gösterebiliyor.

DİĞER RİSK FAKTÖRLERİ NELER?
-Böbrek taşı,
-Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları,
-Sık ağrı kesici kullanımı,
-Bağ dokusu hastalıkları.

ERKEN EVREDE YAKALANIRSA DİYALİZ VE ORGAN NAKLİNE GEREK OLMAYABİLİYOR
Aslında böbrek yetmezliğine yol açan faktör düzeltilebilir bir aşamadaysa vücutta bir sorun yaratmadan geri dönebiliyor. Bunun nedeni ise böbreklerin çok idareli organlar olmaları. Böbreklerin süzme kapasiteleri yüzde 60´ın altına düştüğünden itibaren kronik böbrek hastalığı olarak kabul ediliyor. Bu organların tamamen iflas etmeleri için süzme kapasitelerinin yüzde 15 ve altına düşmüş olması gerekiyor. Yüzde 15-60 arasında ise geniş bir dönem var. Hasta bu dönemde düzenli bir nefroloji takibi içinde olursa diyaliz ve organ nakline nakle gerek kalmama şansı yüksek oluyor.

TESTLER NE ZAMAN YAPILMALI?
-Böbrek yetmezliğinin ileri aşamalara gelmeden yakalanması büyük önem taşıyor. Bu nedenle 60 yaşın üzerindeki kişilerin bilinen bir hastalıkları olmasa bile böbreklerini kontrol ettirmeleri çok büyük bir önem taşıyor.

-Tansiyonu 40 yaş altında başlaması halinde nefroloji uzmanına mutlaka muayene olmak gerekiyor, çünkü genç yaşlarda ortaya çıkan tansiyon genellikle böbrek kökenli oluyor.

-Yüksek risk grubundaki kişilere yapılacak olan tarama testleriyle hastalık erken evrede saptanıyor ve bu sayede ilerlemesi önlenebiliyor. Özellikle 40 yaşından itibaren yılda bir kez idrar ve kan tahlili yaptırmak yararlı oluyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER