6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Bıyıklarına Göre Erkekler

burak-ozcivi-192631F7Türk erkekleri için bıyık geçmiş  yıllarda en önemli aksesuar sayılırken, modernleşmeyle birlikte eski cazibesini yitirdi. Modern dünyaya ayak uydurmaya çalışan erkeklerimiz birer birer bıyıklarından vazgeçmeye başladılar. O kaytan bıyıklı bıçkın görünümlü Türk erkeği modeli çok eskilerde kaldı artık. Hele ki günümüzde, bıyık bırakan erkeklerin sayısı oldukça azaldı. Buna rağmen bıyıklarından vazgeçmeyenler de var. Ama modernize edilmiş haliyle…

Bıyıkların, erkekler için önemli bir aksesuar mı yoksa erkek suratına kondurulmuş anlamsız bir avuç kıl yumağı mı olduğu tartışmalara konu olmaktadır. Geçmişte bıyıklarına düşkün bir toplum olarak bu konuda en kafası karışık millet biziz. Batılılaşma uğruna o kaytan bıyıkları kurban ederken düşünmüyor da değiliz; ”bıyıksız erkek olur mu?”

Böyle kafamız karışa dursun, aslında erkekler cephesinden düşünecek olursak, bıyığın sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bir kere imaj değiştirmenin en kestirme yolu bıyıktan geçer. Şöyle düşünün, bıyıksız halinden sıkılan bir erkeğin, bıyık bırakarak; bebe yüzlü bir delikanlıdan, küheylan gibi bir yeniçeriye dönüşmesi mümkün.

Hatta bıyıkların uçlarının kalınlığı ile oynayarak karakterlerini hatta dünya görüşlerini bile ilan edebilirler. Bıyıkla; Solcu maneviyatçı entel ya da ülkücü… Tek bir dezavantajı var bağımlılık yapıyor. Aynada bıyıklı halini bir kez görüp de kendini beğenen bir erkekle bıyıkları arasında manevi bir bağ oluşuyor ve bir daha asla kesemiyor. Gün gelip de bir sebepten kesmek zorunda kalırsanız ikinci bir sünnet gibi geliyor insana.

Dört çeşit erkek var: Bıyıksızlar arada bırakanlar sonradan kesenler ve asla vazgeçmem diyenler. Kadınlar da ikiye ayrılıyor: Bıyık sevenler ve gördüğünde arkasına bakmadan kaçanlar. Buyrun Hülya Avşar ha keza Seray Sever…

EN ÜNLÜ 10 BIYIK
1. Fu Manchu
2. Tom Selleck
3. Adolf Hitler
4. Groucho Marx
5. Badamsinh J. Gurjar
6. Yosemite Sam
7. Gene Shalit
8. Charlie Chaplin
9. Rollie Fingers
10. Salvador Dali

ERKEKLER DÖRDE AYRILIR

ARADA BIRAKANLAR:
Mehmet Günsur, Mustafa Altıoklar, Beyazıt Öztürk, Tan Sağtürk, Okan Bayülgen, Nejat İşler, Cem Yılmaz, Kıvanç Tatlıtuğ, Fikret Kuşkan, Fatih Ürek, Kuşum Aydın.

SONRADAN BIRAKANLAR:

Kenan Evren, Mahsun Kırmızıgül, Oktay Kaynarca, Yılmaz Erdoğan, Ali Sunal, Emre Ergani, Emre Kınay, İzzet Öz, Tamer Karadağlı ,Atilla Saral, Güven Kıraç

ASLA KESMEYENLER:

Cemil İpekçi, Levent Kırca, Ali Kırca, Yavuz Seçkin, İbrahim Tatlıses, Rıfat Ababay, Ezel Akay, Kadir İnanır, Orhan Gencebay, Tolga Karel, Işıl Kasapoğlu, Uğur Polat, Yetkin Dikiciler, Ahmet Ümit.

SONRADAN KESEN VE KISALTANLAR:

Recep Tayyip Erdoğan, Berdan Mardini, Fehmi Koru.

BIYIKTA SON DURUM

Yetişkin Türkler arasında yapılan araştırmalarda bıyık bırakanlar 1993’te yüzde 77 iken bu oran 2005’te yüzde 41’e geriledi. Gelecekte bıyıklı erkek görmek daha da zor olacak. Gençler arasında Türkiye genelinde bıyıklı erkek oranı 18-20 yaş grubunda yüzde 10 21-22 yaş grubunda ise yüzde 14.

BIYIK BIRAKACAKLARA İMAJ UYARISI

Çizgi bıyık: Üst dudağın yukarısında kalemle çizilmiş gibi incecik duran bir bıyık kararlarından her zaman emin olmayan bir kişilik işareti. Zeki ve kabiliyetli kuvvetli olsa bile daima bir hata işlemekten korkar. Her neyse ki böyle kimseleri etraflarındakiler çok severler de onlara güven verecek yakın bir dostları olur.

Kısa ve düz bıyık: Diş fırçasına benzeyen kısa ve düz bıyıklı kişi dikkati kendi üzerine çekmek isteyen kişidir. Siyasete atılmaktan hoşlanırlar. Çoğunluk onları can sıkıcı bulduğundan onlarla fazla dost olan bulunmaz.

Kısa bıyık: Bu insan üstü başı hususunda çok özenlidir. Zaten giyinip kuşanmak onun için saatler süren bir merasimdir. Bu erkek etrafının sevgisini kazanmak için can atar spor müzik komedi gibi eğlencelerden hoşlanır.

Sarkık bıyıklar: Dudak kenarından aşağı doğru sarkan bıyıklar bu bıyığı taşıyan erkeğin düşünceli ihtisas sahibi olduğunu işaret eder. Bununla beraber böyle insanlar düşünmeyi her şeyden fazla sevdikleri için harekete geçmeleri biraz güç olur.

Kesik kenarlı kalın bıyık: Kenarları birbirine paralel olan kalın bıyıklar daha ziyade durmuş oturmuş ununu eleyip eleğini asmış erkek göstergesi. Mükemmel bir ev erkeği işareti. Kendilerine bağlı olanları mümkün olduğunca mutlu etmeyi kendilerine vazife bilirler. Çevrelerindeki herkes böyle erkekleri bir önder bir reis olarak tanır.

Uzun burma bıyık: Kenarları burulmuş uzun bıyık ise sahibinin şakacı ve sıcak kanlı bir insan olduğuna işaret. Sıradan olayları sanki olağanüstü birer maceraymış gibi anlatmasını bilirler. Aranan sosyal insanlardır.

GELENEKSEL TÜRK BIYIKLARI

Karanfil bıyık: Katip şair bıyığı. Kararınca uzatılmış. Üst dudak yine tam şekliyle görünür.

Kaytan bıyık: Esnaf ve genç bıyığı. Alttan kırpılır üstten derin alınır uçları azıcık sarkar.

Pala bıyık: Yeniçeri ve kabadayı bıyığı. Alt kenar kırpılır üstler alabildiğine uzatılır.

Burma bıyık: Genç yeniçeri bıyığı. Palabıyığın daha incesi gür olmayanı uçları burulur.

Pos bıyık: Kalender adamların bıyığı. Büyütülmüş bıyık burulmaz yüz çevresinden dışarı taşmaz.

Bektaşi bıyığı: Bir tür pos bıyık. Altları kırpılmaz ağız üstüne dökülür tamamen örttüğü olur.

KİM NE DİYOR?

EBRU ŞALLI: Açıkçası ben bu tartışmada bıyıksızların tarafında yer alıyorum. Bence erkeklere bıyık yakışmıyor. Tercih etmiyorum hatta sevmiyorum diyebilirim.

YAVUZ SEÇKİN: Ben kafadaki bütün tüylere saç sakal bıyık olumlu bakıyorum. Bende olmadığı için söylüyorum olduğu zaman kıymetini bileceksin. Bıyık moda olur mu değil moda zaten. 2009’da birçok kadın bile bıyıklı gezecek.

TÜLİN ŞAHİN: Gördüm hepsinin bıyıklı haline baktım ama nedense sevemedim. Ben erkeği tıraşlı temiz pak beğeniyorum.

SÜMER TİLMAÇ: Brad Pitt’le George Clooney’yi tebrik ediyorum. Çok yakışmış. Validem bıyıksız öpücük tuzsuz çorbaya benzer derdi. Bıyıksız erkek olmaz.

KEREM GÖRSEV: Hayatımda hiç bıyık bırakmadım nasıl bir duygudur suratta nasıl durur onu bile bilmem. Bence tıraşlı erkek daha çağdaş duruyor ama bıyığı çok yakıştırdığım isimler de var. Mesela Ali Sirmen Osman Tamburacı.

AYŞE ARMAN: Clark Gable’a evet yakışıyordu tamam Brad Pitt’e de bir derece ama bence George Clooney’ye bile yakışmıyor. Kendileriyle ilgili değişiklik yapma ihtiyacını anlıyorum başka bir şey bulmalılar. Farklı giyinsinler küpe taksınlar ama lütfen tüylerini uzatmasınlar.

CEM DAVRAN: Bıyık bana hiçbir zaman çok cazip gelmedi. Rol gereği ekmek parası için uzattım. Bence aktör bıyıklı olmamalı. Brad Pitt’in George Clooney’in bıyıklı hallerini gördüm iğrenç olmuş.

NEZ: Beni ilgilendirmez insanın kendisine bağlı bir tercih bu. Önemli olan yakışması. Brad Pitt’in bıyıklı halini görmedim. Eminim yakışmıştır. Amerika’da bıyık moda olabilir ama Türkiye’de böyle bir durum yok. Zaten bıyıklı bir sürü insan var.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER