23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Bitkisel Yağları Kullanmanın 8 Harika Yolu

bitkisel_ya_lar_600x426Bitkisel yağlar, keşfedilen yeni faydalarıyla her geçen gün hayatımızda daha çok yer alıyor. Bitkisel yağların sağlıktan güzelliğe kadar bir çok alanda faydası mevcut. Bu nedenle hemen herkes evinde mutlaka bir kaç çeşit bitkisel yağ bulundurur.

Bitkisel yağlardan maksimum düzeyde faydalanabilmek için hangi yağların hangi alanda kullanıldığını öğrenmek gerekir. Bazı yağlar güzellik için, bazı yağlar sağlık için, kimisi kokusu için…vs olmak üzere çok amaçlı olarak kullanmak ve faydalanmak mümkün.

Bitkisel yağları kullanmanın 8 harika yolundan bahsetmek istiyoruz. Bitkisel yağların 8 alanda nasıl kullanıldığına gelin hep birlikte bakalım…

– Mesane enfeksiyonu

Belki bu tavsiye için deli olduğumu düşünebilirsiniz ama inanın bazı durumlarda işe yarıyor. Küveti sıcak suyla doldurup biraz biberiye ve lavanta yağı ekleyin. Ve 5-10 dakika burada kalın. Daha sonra soğuk suya girin. Bunu 2-5 kere tekrarlayın ve haftada en az iki kez yapın. Bu yöntem idrar torbası enfeksiyonlarınızı rahatlatacağı gibi enfeksiyondan korunmanızı da sağlayacaktır.

– Halsizlik

Eğer kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, enerji içeceklerinden daha güvenli bir yol bulabilirsiniz. Ayrıca kahve ve şeker içinde endişelenmek zorunda değilsiniz. Turunçgil çiçeği, nane veya biberiye yağları daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

– Uykusuzluk

Uykusuzluk çekiyorsanız papatya yağı ve lavanta yağı size yardımcı olabilir. Bunlardan birini yine başka bir yağa karıştırıp masaj yaparak veya bir pamuğa emdirip başucunuzda soluyarak veyahut ta içme suyunuza birkaç damla katarak kullanabilirsiniz.

– Baş ağrısı

Bu şahane öneri evde veya iş yerinde baş ağrılarınızı rahatlatabilir. Nane yağı gerçekten bir çok rahatzılığa faydalı olduğu için sadece baş ağrılarında değil, bulantı, burkulma ve üşütmede de kullanılabilir. Yine taşıyıcı bir yağa nane yağı katıp masanızda ve evinizde bulundurun. Başağrısında boyun,şakak ve alnınıza sürerek ağrılarınızı dindirin.

– Adet sancısı

Adet sancısına bitkisel yağ mı? Siz bana güvenin. Hem en azından denemeye değmez mi? Zencefil, lavanta, adaçayı veya nane yağını, taşıyıcı olarak kullanabileceğiniz, üzüm çekirdeği, jojoba veya tatlı badem yağına bir kaç damla katıp tüm alt karın ve kasık bölgelerine uygulayın.

– Sivilce

Muhtemelen çay ağacı yağını daha önce duymamışsınızdır. Çay ağacı yağı yöresel olarak sivilce tedavisinde kullanılır. Çok güçlü bir yağ olduğu için suyla syrelterek kullanmanız gerekir. Karışım oranı 1 damla yağa karşılık 5 damla su şeklinde uygulanabilir. Yine de kendiniz için doğru karışımı bulmak için yüzünüze uygulamadan önce vücudunuzdaki başka bir bölge üzerinde deneme yapmanızı tavsiye ederim. Mükemmel karışımı bulduktan sonra da pamuk ile yüzünüze uygulayabilirsiniz.

– Oda parfümü

Bitkisel yağların bir diğer güzel kullanım yolu ise şudur: Perdelerinize ve örtülerinize sulandırıp uygulayarak sağlıklı bir oda parfümü olarak kullanabilirsiniz. Doğal aromalar olduğu için endüstriyel ürünler gibi kimyasal endişesi olmadan rahatça kullanabilirsiniz. 100-150 ml suya 20-30 damla katarak sprey şişesine doldurun ve arzu ettiğiniz koku seviyesi kadar perdelerinize uygulayın.

– Ev yapımı güzellik ürünlerinize rahiya katın

Zaten daha önce de yaptığınız veya internetten bir tarifle uygulamak istediğiniz bir sabun, solüsyon veya vücut yağı gibi kozmetik ürünlerle ilgileniyorsanız, bunları kişiselleştirmenin en kolay yolu, kokusunu beğendiğiniz bir yağ ekleyerek size özel ürünler geliştirmek olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER