-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Bitkisel Ağrı Kesiciler

Ağrı ve acılar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta şifalı bitkilerin yeri küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Halk arasında koca karı ilaçları dediğimiz ve kaynağının kim olduğu belli olmayan bir çok bitkisel uygulamalar vardır. Bunlar, bizlere atalardan miras olarak nesilden nesile iletilerek günümüze kadar gelmiştir.

Henüz Tıp ilminin ilerlemediği eski zamanlarda, doğadan çıkarılan reçetelerle hastalıklara bulunmuş bu çözüm yolları bugün de toplumumuzda rağbet görmeye devam ediyor. Öyle olmasaydı aktarlar ayakta kalabilirler miydi?

Hastalıkların şifalarının doğada saklı olduğunu düşünürsek haksız da sayılmazlar. Ancak, önemli olan bitkileri doğru kullanmak, herhangi bir rahatsızlıktan dolayı tedavi görüp ilaç kullanılıyorsa ilgili doktora danışmak ya da bir bitki uzmanından yardım almak…

Biz, vücudumuzda oluşan çeşitli ağrı ve acılar için bazı doğal reçetelerden bahsetmek istiyoruz…

– 100 gram tuzsuz tereyağı, 25 gram karabiber ve 25 gram sarımsağı su ile karıştırıp kaynatıyoruz. Kaynatma neticesinde elde ettiğimiz solüsyon (yağ şeklinde) ile ağrıyan bölgeniz ovulursa ağrınız kesilmese dahi azalacaktır.

– Diğer tarifimiz ise oğulotu ile balın karıştırılıp yenilmesi şeklinde. Oğulotu ile balın karıştırılıp yenmesi mide, karın ve bağırsak ağrılarına iyi gelecektir.

– Bir diğer kocakarı tarifimiz ise karabaş otunun kaynatılarak suyunun içilmesi şeklinde.

– Yine ilginç bir bölgesel, bitkisel ağrı kesici olarak kullanabileceğiniz kocakarı tarifi ise tereyağının eritilip sıcak bir yün üzerine dökülmesi, elde edilecek sıcak yünün ağrıyan bölgeye, uzva sarılıp bağlanması şeklinde. Bu sarma işlemi ile ağrıyan bölge ya da uzuv üzerindeki ağrı izole edilecektir.

– Son tarifimiz ise kocakarı ilaçlarının olmazsa olmazı zeytinyağı ile yapılıyor. Zeytinyağı ile portakal kabukları aynı şişe içine konulur. Bu şişe iki hafta boyunca güneşe karşı asılı bırakılır. Bu işlem neticesinde elde edeceğimiz yağ bir nevi bitkisel solüsyonşeklinde işimize yarayacak. Bu doğal solüsyon ağrıyan yer üzerine masajla uygulanırsa ağrıyan bölgeye iyi gelecektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER