-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Birbirinden Tuhaf Takıntılar

Hepimiz takıntılarımızla yaşıyoruz. Ama önemsiz ama rahatsız edecek kadar büyük çoğumuzun bir takım takıntıları var. Takıntılar psikolojide ayrı bir kategoride değerlendirilseler de genellikle insanların takıntılarından şikayeti olmaz. Yani insanlar takıntılarını kendi içlerinde yaşayarak dışa yansıtmazlar. Hatta takıntıların bazıları oldukça ilginç.

1- Doromani (Hediye takıntısı) Hepimiz hediye almayı severiz, ne de olsa hediyeyi verdiğimiz insanı mutlu ediyoruz. Fakat bu güzel alışkanlık bile bazen takıntıya dönüşüp, hayatımız mahvediyor olabilir. Bu takıntıya sahip kişiler vaktinin çoğunu hediye arayarak geçirir.

2- ‘Cartacoethes’ (Harita takıntısı) İnsanların baktıkları her yerde harita görme takıntısı olarak açıklanır. Hatta bu takıntı bazen sınırları aşıp , yiyeceklerin bile harita şeklinde görmelerine neden olabiliyor.

3- Abulomani ( Kararsızlık takıntısı) Elbette ki hepimiz çeşitli kararları alırken zorlanırız. Peki ya en ufak kararı alırken bile ikilemdeysek? İşte o zaman bu bir rahatsızlıktır. Takıntı haline geldiyse de işler iyice sarpa sarabilir!

4- Gamomani ( Evlilik takıntısı) Hiç aynı anda birkaç kişiye evlilk teklifi yapan biriyle karşılaştınız mı? Gamomani takıntısı olan kişiler aynı anda birden fazla kişiye evlilk teklifinde bulunuyor. Psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen bu takıntı, istem dışı gelişiyor.

5- Ablutomani (Yıkanma takıntısı) Hiç, devamlı ellerini yıkayan insanları farkettiniz mi? Elbete ki tuvaletten çıktıktan hemen sonra elleri yıkamakta hiç bir sakınca yok, fakat ya kişi herhangi bir nesneyi tuttuktan sonra bile ellerini yıkamak istiyorsa? Bu saplantının, kişinin geçirdiği rusal bunalımdan sonra ortaya çıkması ise olağandır.

6- Onomatomani ( Kelime tekrar etme takıntısı) Bu, kişinin çeşitli kelimelere karşı olan takıntısıdır ve beyninde aynı kelimeyi defalarca tekrarlamasına neden olur. Bu nedenle kişi konuşurken de aynı kelimeye saplanır kalır.

7-  Trikotilomani (Saç çekme takıntısı) Bu saplantı aslında kişide kontrol bozukluğu nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Kişinin vücudundaki kılları ve tüyleri devamlı kopararak kendine zarar vermesine neden olur.

8- Enosimania (Günahkar olduğuna inanma takıntısı) İnsana sürekli günah işlediğini düşündürten bu saplantı, zamanla nefes darlığı , terleme, kalpte ritim bozukluluğu gibi sağlık bozukluklarına da neden olabilir.

9- Demonomania (Kötü ruhların bedeni istila etmesi düşüncesi) Kişilerin, bu tür insanların varlığından haberdar olması, kendilerinin de kötü ruhlar tarafından istila edildiklerini düşündürtebilir. Bu konuyu işleyen çok fazla film izlemek böyle bir saplantı yaratabilir.

10- Klinomani (Yataktan çıkmama takıntısı) Kış soğuğunda yatakta biraz daha fazla kalma isteğiniz hiç de garip değildir. Fakat bu uyku takıntısı kimi zaman sizleri karlı ve yağmurlu günler boyunca yatakta tutmaya neden olabilir. Bu nedenle psikolojik olarak da kişiyi depresyona sürükleyebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER