18 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Bir Ağaçta Sekiz Tür Elma

Mehmet Yüksel 018Bir tek elma ağacında 8 çeşit elma olur mu? Olur mu demeyin. İsteyince oluyormuş demek ki. Yaratıcı özellikli insanlar sayesinde bakalım daha neler göreceğiz? Bazı insanlar yaratıcılıkta sınır tanımıyor gerçekten. Çünkü yaratıcı olmanın ne eğitime ne de paralı olmaya ihtiyacı var. Tamamen kabiliyet meselesi.

Sakarya’da yaşayan sıradan bir çiftçi vatandaşımız, kendi kendine geliştirdiği aşılama sistemiyle bir tek ağaçtan tam sekiz çeşit elma topluyor. Bir ağaçta yeşilinden kırmızısına, kokuları, lezzetleri birbirinden farklı  8 türde elma yetiştirmeyi başaran çiftçi, başarısının keyfini yaşıyor.

Aslında kullandığı farklı bir sistem değil. Herkes tarafından bilinen ve uygulanan göz aşılama tekniğini kullanıyor. Kullandığı bu aşılama sistemiyle 30 çeşit üzerinde denemeler yapan çiftçi, hedefinin bundan sonra on çeşit toplamak olduğunu belirtiyor.

Ağaç üzerinde uyguladığı aşılamanın hiç bir zararı yok ve son derece doğal. Ancak sadece zaman problemi yaşanıyor. Çünkü aşılama yapılan ağaç bir yıl meyve vermiyor. Bu nedenle çiftçi, her aşılamadan sonra bir yıl beklemek zorunda kalıyor. Bütün eksiği ve sıkıntısı bu. Bir yıl sonra da istenilen türde meyvesini fazlasıyla alıyor.

Toplanan ürünlerin 50 metrekarelik bir meyve bahçesinden elde edilebileceğini söyleyen çiftçi, bu uygulama ile bunu 2 metrekarelik bir alana sığdırmış. Ciddi düşünüldüğünde bu uygulamanın geliştirilip seri üretime çevrilmesi ile küçük alanlardan daha çok verim elde edilebilirliği sağlayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER