11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Bilimin Aydınlatamadığı 10 İnsan Davranışı

insan-davranisinin-10-gizemli-hali--yuz-kizarmasi-kahkaha-opme-ruya-batil-inanc-ergenlik-davranis-4Bilim insanları yaptıkları çalışmalarla bir çok sorunun cevabını buldu. Özellikle insanın biyolojik yapısıyla ilgili neredeyse çözüme ulaşmayan konu kalmadı. DNA’nın bile yapısı çözüldü. İnsanın ana rahmine düştüğü andan itibaren ölene kadar geçirilen bir çok biyolojik ve hatta psikolojik evre aydınlığa kavuşturuldu. Atomun yapısı çözüldü, uzayın gizemine ulaşıldı. Bilim nsanları neredeyse çözümsüz bir konu bırakmadılar.

Bilim insanlarının özverili çalışmalarından sonuç alamadıkları, aydınlatamadıkları bazı konular da yok değil. Bunlardan en önemlisi ise, insan davranışıyla ilgili 10 konu. İnsanoğlunun hayatı boyunca isteyerek ya da istem dışı yaptığı 10 davranış defalarca araştırmalara konu olduğu halde, bu davranışların sebepleriyle ilgili net bir sonuca ulaşılamadı. Bu 10 davranışın gerçek nedeni bir türlü aydınlatılamadı.

İşte bilim dünyasının çözemediği 10 davranış…

1- Burun Karıştırma; Özellikle küçük çocukların sıkça yaptığı bu reflekse bağlı davranışın,bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünen bilim adamları bile var.

2- Sanat; Dans, heykel, boya, müzik gibi yeteneklerin kökeni bilinmiyor. İnsanda nasıl var olduğu, nasıl ortaya çıktığı henüz çözülemedi. Fakat insanları birleştirdiği kesin.

3- Vücut Kılı; Vücut kılının koku salgılamak için ve vücut ısısı arttırmak için var olduğu düşünülüyor.

4- Özveride Bulunma; İlk Çağ’dan itibaren yapılan bu davranışın kökeninin insanların sosyal ortam kurma ihtiyacından dolayı olduğu düşünülüyor.

5- Ergenlik; İnsanın neden ergenlik dönemi yaşadığı tam olarak çözülemedi. Yetişkinlik öncesinde beynin kendini yeniden düzenlemesi olarak gören de var; sonraki yetişkinlik süreci öncesinde kişinin davranış deneyi yapması olarak gören de. Çözülebilmiş değil.

6- Batıl inanç; Muhtemelen eski çağlarda insanların başına bela açmış olayların dilden dile aktarımı sonucu ortaya çıkıyor. Fakat bugün bile her toplumun farklı batıl inançlarının olmasının nedeni çözülemedi. Kültürel bağları olduğu kesin.

7- Rüya görme; Sigmund Freud’un teorisine göre rüyalar bilinç altının uykuda dışa vurumudur. Fakat uyku sırasında garip varlıkları ve imgeleri görmenin nedeni henüz tam olarak netleşmiş değildir.

8- Öpmek; Öpüşme eyleminin tarihin ilk çağlarına dayandığı düşünülüyor. İlk çağ insanları yavrularını ağız yoluyla beslediği için öpüşme eyleminin ortaya çıktığı düşünülüyor.

9- Kahkaha; Güldüğümüzde endorfin salgılıyoruz. İnsan niye mutlu olur?’un cevabı tam bir muamma. Yapılan 10 yıllık bir çalışma, şakanın değil de banal birtakım esprilerin insanı çok daha fazla güldürdüğünü ortaya koydu. Ama nedeni henüz çözülebilmiş değil.

10- Yüz kızarması; Charles Darwin yaptığı araştırmalarda insanoğlunun yalan söylediğinde veya utandığında neden kızardığını çok araştırdı fakat kesin bir sonuca ulaşamadı. Bazı bilim adamları kişinin kendi iç çatışmasının dışa vurumu olduğunu düşünüyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER