8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

faydali-bildircin-yumurtasiBıldırcın yumurtası tavuk yumurtası ile eş değer olarak algılansa da aslında tavuk yumurtasından içerik olarak çok daha farklı ve sağlık için çok daha faydalıdır. Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına oranla dokuz kat protein değerine sahiptir. Ayrıca bıldırcın yumurtası, yine tavuk yumurtası ile kıyaslandığında; bıldırcın yumurtasındaki B2 vitamin değeri 15 kat, B1 vitamin değeri 6 kat, demir minerali 8 kat ve fosfor değeri ise 5 kat daha fazladır. Ayrıca diğer yumurtalardan farklı olarak aminoasit içermesi sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Bıldırcın yumurtası, normal yumurtaya göre güçlü içeriği ile tam bir sağlık kaynağıdır. Ancak vitamin ve mineral açısından güçlü olan bıldırcın yumurtasının dikkatli ve kararında tüketilmesi önemlidir. Bu nedenle özellikle çocuklarda kullanmadan önce doktora danışmakta fayda vardır.

Bıldırcın yumurtasının sağlık açısından sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bunun yanı sıra saç ve cilt bakımında da çok önemli bir yere sahiptir.

İşte uzman gözünden bıldırcın yumurtası…

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bahtiyarca, hayvansal proteinlerin, verdikleri yüksek enerjinin yanı sıra çocuklardaki bedensel gelişimin sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olduğunu belirtti. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtalarının geldiğini ifade eden Bahtiyarca, bu yumurtaların da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösterdiğini anlattı. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu belirten Bahtiyarca, şunları kaydetti:

“Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir. Bıldırcın yumurtasının bu hastalıklara iyi gelmesiyle ilgili, bilimsel kitaplara girmiş deneysel bir veri olmamasına karşın, bize, (çocuğuma bıldırcın yumurtası yedirebilir miyim?) diye soran kişilere, bıldırcın yumurtasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta, bıldırcın yumurtası, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur.”

Protein Açlığına Bıldırcın Yumurtası
Ülkemizde hayvansal protein tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük seviyede kaldığını vurgulayan Bahtiyarca, bu açığın kapatılmasında, son yıllarda eskiye oranla daha rahat bulunabilen bıldırcın yumurtasının etkili olabileceğini söyledi.

Bahtiyarca, bıldırcın yumurtasının çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçiminin, rafadan yenmesi olduğunu belirterek,

“Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak, özel bir protein içeren yumurta akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.”
diye konuştu.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları
Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu bıldırcın yumurtasının, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği kaydedildi. Bıldırcın yumurtasının en doğru tüketilme biçiminin ise rafadan yenmesi olduğu vurgulanarak, çiğ tüketilmemesi önerildi.
Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde,
Çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında,
Hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında,
Kansızlık ve anemi tedavisinde,
öneriliyor.

Ayrıca;
İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği içerir.
Yüksek enerji ve protein içerir.
Vitamin ve minarel değeri çok yüksektir.

İdame dozu (tedavisi)
Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz.
Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz.
Çalkalıyorsunuz.
Bir bardak süte tamamlıyorsunuz.
Karışımı oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkardıktan 10 dakika sonra içiyorsunuz.
15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Öksürük, alerjik şikayet kalmıyor.
Ayda 5-10 adet yumurta içmeye en az 3 ay devam ediyorsunuz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER