7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Beyin Damar Tıkanıklığı ve Bitkisel Tedavisi

180Beyin damar tıkanıklığı, beyinsel fonksiyonları etkileyen önemli bir beyin rahatsızlığıdır. Beyin damar tıkanıklığı, Tıpta beyin krizi olarak adlandırılır. Beyin damar tıkanıklığı, beyne kan taşıyan damarlardan birinin tıkanmasıyla oluşur. Sebebi ise, beyne temiz ya da kirli kan taşıyan herhangi bir damarın, damar sertliği ya da kan pıhtısıyla tıkanması sonucu oluşur. Beyin damarının tıkanması sonucu, tıkalı damar görevini yapamadığından beyin kansız kalır. Bunun sonucunda da beyin oksijen alamaz besleyici maddeler beyne gitmediği için beyinde kanama oluşur ya da beyin hücreleri, dışarı çıkmış kanın kitlesel etkisi sonucu görevini yapamaz hale gelir.

Beyin Damar Tıkanıklığının Belirtileri

Beyin damar tıkanıklının belirtisi, beyinde oluşan doku hasarına göre; hareket ve görme bozukluğu, hafiften konuşma bozukluğu, hareket bozukluğu şeklinde ortaya çıkar. Bilinç açık olduğu zamanlarda bu belirtiler kısa süreli olarak hastada ortaya çıkar ve süreklilik arzeder. Yani hasta bu belirtileri sık sık kısa süreli olarak yaşamaya başlar. Beyin damarı tıkanıklığı belirtisi olarak, çok sık karşılaşılmamakla birlikte baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı ve uyku eğiliminden de söz edilebilir.

Bütün bu belirtiler, beyin damar tıkanıklığı habercisi olsa da farklı sebebe de dayanabilir. Ancak belirtiler izlendiği taktirde mutlaka bir uzman hekim muayenesinden geçmek gerekir.

Beyin Damar Tıkanıklığının Bikisel Tedavisi

Tıbbi tedavinin yanı sıra, beyin damar tıkanıklığına iyi gelen ve damarları açan bazı bitkilerin şifa gücünden faydalanmak mümkündür.

– Hayıt Tohumu; 5 bardak su ya, 100 gr tohum konur, 10 dk kaynatılır, indirilir, içerisine 1 li mon sıkılır, 2 adet aspirin konur, 30 gr karabaş otu, 10 gr oğulotu ilave edilir. 10 dk bekletilip süzü lür, 1 günde tüketilir.

– Oğulotu Yaprağı; 1 bardak kaynar suya, 4-10 gr ufalanmış yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 3 bardak içilir.

Yapraklar toz haline getirilir, günde 3-4 defa 1-4 gr içilir. Tohumundan toz halinde günde 3 defa 3 gr içilir.

Taze bitki sıkılır, suyundan yarım fincan içilir.

– Tarçın Yağı; Tarçın yağından günde 1-2 damla buruna damla tılır.

– Kıvırcık Labada-Evelik-Sinirli Ot Yaprağı- Kara Hindiba Kökü- Gilaburu Meyvesi- Hintyağı- Barut Ağacı Kabuğu Bitkileri de beyin damarlarını açıcı olarak faydalıdır.

– Diş Otu Tohumu; 1 bardak suya, 10-20 gr tohum konur, 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER