19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Beslenme Konusunda Doğru Bildiğimiz 11 Yanlış

yemek_e89aeec9-e13e-4a0f-8e8f-b2c9336fee97_1Dengeli bir beslenmenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Sağlığımız açısından beslenmemize kendi usüllerimizce önem veririz. Hastalık halinde kullandığımız karışımlar vardır. Sağlıklı olmak için uyguladığımız ve faydalı olduğunu düşünerek edindiğimiz bazı alışkanlıklarımız vardır. Bunların hepsi sağlıklı bir yaşam sürebilmek için. Çoğu uygulamalarımız sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Ancak, hepsinin faydalı olduğunu da söyleyemeyiz. Sağlığımıza faydalı olduğunu düşünerek tükettiğimiz bir çok besin maddesinin ya hiç bir faydası yoktur ya da zararlıdır. Yani beslenme konusunda doğru bildiğimiz çok fazla yanlış vardır ve bizler bu yanlışları sağlığa faydalı olsun diye boş yere uygular dururuz. Gün boyu tükettiğimiz gıdalarla ilgili de bir çok yanlış bilgilerimiz mevcuttur. Örneğin, yemek arasında su içmenin iştah kapatacağını düşünmek, balın mutlaka su veya sütle karıştırılarak tüketildiğinde daha faydalı olacağını düşünmek, etli yemek yerken yanında ayran tüketilmesinin sindirimi kolaylaştıracağını düşünmek…vs. Daha bunlar gibi bir çok beslenme hatası yapmaya devam ediyoruz.

Doğru beslenmek için yaptığımız beslenme hatalarını bilmekte fayda vardır deyip, bu beslenme hatalarının en önemlilerini portalımıza taşıdık. İşte beslenme konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar…

– Kepek ekmeği ve light ürünler kilo aldırmazmış:

Sıklık ile yapılan hatalardan bir tanesi daha. Beyaz ekmeğe göre daha az kaloriye sahip kepek ekmeği tercih edilir genellikle. Aralarında çok fazla kalori farkı olmasada yinede azdır. Ama atlanan en büyük problem ise evet kalorisi azıcıkta olsa azdır ama az olduğu düşüncesi ile çokça tüketildiğinde yine kilo yapmaktadır. Duyrulur.

Yemekten sonra yenen meyvelerin yağ yapacağı düşünülmektedir. Ama ayrıntıya kimse bakmamaktadır. Eğer siz 2 koca tabak yemek yediyseniz evet kilo yapacaktır çünkü yeterince kalori almışsınız fazlasına gerek yok. Ama 1 tabak yiyip tam doymasanız bile kalkıp meyve ile devam etseniz hem daha sağlıklı hemde daha az kaloriye mal olacaktır size.

– Bal sıcak süt ile karıştırılırmış:

Vücudumuzda hafif kırgınlık hissettiğimizde yada hasta olacağımızı hissettiğimiz anda aklımıza ilk gelenler arasındadır ballı sıcak süt. Sıcak sıcak içip içimizi ısıtacağını boğazımıza iyi geleceğini düşünürüz. Aslında atladığımız çok büyük bir nokta bulunmaktadır. Balda protein, mineral ve enzimler bulunmaktadır ve bunlar 43 derecenin üzerinde bir ısıya maruz kaldığında tüm vitamin değerini kaybetmektedir. Sıcak içeceklerin içine kattığımız bu besinler vitaminlerini kaybettiğinden sadece ve sadece tatlandırıcı niteliğinde işlev görmektedir. Bu nedenle sıcak yerine ılık sıvılar ile balı tüketmeye özen gösterin.

– Zeytinyağı katı yağlar gibi kilo aldırmazmış:

Evet zeytinyağı kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır bu bir gerçek. Ama kilo aldırma açısından bakıldığında diğer yağlardan hiçbir farkı yoktur. Zeytinyağıda olsa diğer yağlarda olsa yani tüm yağlarda 1 gramda 9 kalori var. Buda tüm yağlar aynıdır sadece fazla tüketildiği zaman kilo yapmaktadır sonucuna varır.

– Aç karnına limonlu ve sirkeli su içilirmiş:

Kilo problemi olan kişiler yine kulaktan dolma bilgiler ile aç karnına içilen limonlu su ve sirkeli suyun zayıflatacağını düşünür. Su yada sirkenin içine katılan C vitamininin güne daha zinde ve iyi bir şekilde başlamanızı sağlamaktan başka hiçbir faydası yoktur. Ama bu karışımın zayıflatıcı hiçbir etkisi yoktur. Hatta midenizde yada sindirim sisteminizde rahatsızlık var ise bu karışımın size zararı dokunacağıda aşikardır.

– Yemek yerken su içilmezmiş:

Halk arasında yemek yenirken su içilmeyeceği gibi bir düşünce vardır çünkü kilo aldırırmış. Ne kadarda yanlış. Ne kadar susasakta yemek anında içmez ve yemek sonrasına erteleriz. Tamamen kulaktan dolma bilgilerle hemde. Şimdi size bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu ve aksine su içmenin işe yaradığını iştahı kapattığını söylersem ne dersiniz ? İştahı kapatmaya yardımcı olduğundan daha az yiyecek tüketirsiniz. Sadece sindirim sorunu olanlar yemek anında su tüketmemelidir.

– Ispanağın yanında yoğurt yenirmiş:

Ispanağın içinde de demir olduğundan dolayı yoğurt ile tüketilmemesi gerekenler arasındadır. Bu sadece ıspanak değil, içinde demir vitamini olan besinleri yoğurt ile tüketmemelisiniz. Çünkü yediğiniz yemeğin içindeki tüm vitamini yok etmiş oluyorsunuz.

– Etli yemeklerin yanında ayran içilirmiş:

Etli yemeklerin yanında vazgeçilmezlerden biridir ayran. Hem faydalı hemde lezzetli olduğundan sıklıkla tercih edilir.

Ancak az önceki yazımızdada bahsettiğimiz sebeplerden dolayı et, ayran ve yoğurdu birlikte tüketmemeliyiz. Ette bulunan demirin etkisini ayrandaki kalsiyum azaltmaktadır. Aynı şekilde et yemeklerini de C vitaminli gıdalar ile birlikte tüketirseniz etkisi artacaktır. Örneğin ayran yerine bol maydanoz, biber ve limon olan mükemmel bir salata ile birlikte tüketirseniz hem lezzetine doyamayacak hemde inanılmaz faydalı besinleri tüketmiş olacaksınız.

– Pekmeze yoğurt veya süt eklenirmiş:

Genellikle annelerimiz faydalı olduğunu düşündüğünden çocukluk dönemlerinde daha çok olarak pekmez yedirirler ve pekmezin içine süt yada yoğurt eklerler daha da vitaminli olsun diye. Halbuki ne kadarda yanlış. Sütün içinde bulunan kalsiyum pekmezde bulunan demirin etkisini azaltıyor. Demir, C vitamini ile tüketildiğinde etkisi artıyor. C vitamini demirin vücuda daha faydalı olmasını sağlıyor. Bu nedenle pekmez süt yada yoğurt yerine portakal suyu ile karıştırılıp tüketilirse çok daha faydalı olacağı söyleniyor.

– Balığın yanında yoğurt yenmezmiş:

Halk arasında balığın yanında yoğurt yenmez diye bir bilgi vardır. Halbuki ne kadarda yanlış. Balığın yanında yoğurt yenmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Zehirlenmeler yoğurttan kaynaklanmaz, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini yoğurtta da vardır. Ve ikisi birlikte yendiğinde vücuttaki histamin oranı artar ve alerjik bünyelerde kızarmalar ve kaşıntılar görülebilir. Eğer balığınızın ve yoğurdunuzun tazeliğine güveniyorsanız istediğiniz kadar tüketebilirsiniz kendinizi sınırlamayın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER