7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Beş Dakikada Stresten Kurtulmanın Yolları

stresten-arinmanin-yollari8Gelişen dünya, yaşam koşullarının ağır olması, teknolojiye ayak uydurma çabası, iş ortamı, çevresel etkenler..vs sebebiyle hayatımız çoğu zaman stres yumağına dönüyor. Stresin verdiği sıkıntıyla hayatımızı cehenneme çeviriyoruz. Çevremizde aynı koşullarda yaşayan bazı insanlar mutlu olup, bulundukları durumdan keyif alabildiklerine göre, demek ki stresi kendimizden uzaklaştırabilmek elimizde olan bir şey. Demek ki stresi yenebilmek mümkün.

Stresi alt etmeyi başarmış insanların yöntemlerinden yola çıkarak, stresi nasıl yok edebileceğiniz hakkında bazı önerilerimiz olacak. Eğer stres altında sürekli mutsuz ve karamsarlık içinde yaşayanlardansanız yazımıza göz atmanızda fayda vardır. Çünkü stres, bütün fiziki rahatsızlıkların temelini oluşturur.

Önereceğimiz yöntemlerle çok çaba harcamadan stresi kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü çok zamanınızı almayacak. Sadece beş dakika ayırmanız yeterli…

1- Sağlıklı atıştırmalıklardan faydalanabilirsiniz. Çünkü bu küçük atıştırmalıklar, hem enerji verir, hem de stresi yenmenize yardımcı olur. Ancak burada önemli olan, yediğinizin niteliği ve lezzetine odaklanmanız. Örneğin acı çikolata yemeyi deneyin. Çünkü acı çikolata, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle bitter çikolata yiyin ve dikkatinizi ona verin.

Atıştırırken, siyah çay da içebilirsiniz. Çünkü uzmanlar siyah çayın, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesinin, düşünceler ya da olayların tetiklediği stresi geri itmesini hızlandırdığını söylüyorlar.

Dikkatli yemek, sizi sakinleştirir, porsiyon ölçülerinin farkına varmanızı sağlar ve negatifliği def etmenize yardım eder. “Hangi yiyecekler stresle mücadele etmenizi kolaylaştırır?”

2- Yürüyüş yapmanın meditasyon etkilerinden faydalanabilirsiniz. Kalabalık bir şehir ortamında yaşasanız da kalabalıklar arasına karışmaktan korkmayın. Hatta bu kalabalık ortamı avantaja çevirebilirsiniz. Stres dolu düşünceleri evde ya da iş yeri masanızda bırakın ve sokaktaki sadece beş dakikalık yürüyüşte zihninizi temizlemeyi deneyin. Başka insanlara, çevrenizde olan bitenlere dikkatinizi verin.

3- Gün içerisinde evde, işte sıkılıp bunaldığınızda beş dakikanızı kendinize ayırıp rahatlama hareketleri yapın. Örneğin, beş dakika sessiz kalın. hafifçe kalp açıcı esneme hareketleri yapın. Fiziksel ve psikolojik gerilimi azaltan, göğüs ve omuzları hedefleyen yoga duruşlarını deneyin. Esneme hareketleri, çok uzun süre oturmaktan kaynaklanan negatif etkileri azaltır.

4- Zihninizi ve beyninizi dinlendirecek şeyler hayal edin. Örneğin,  sizi sakinleştirecek rahatlatıcı bir manzara hayal edin. Huzurla oturabileceğiniz bir yer bulun ve orada gözlerinizi kapatın. Harika bir park, deniz ya da dağ görüntüsü veya tropikal bir manzara getirin gözünüzün önüne. Kafanızda görselleştirdiğiniz bu manzarayla beş dakikanızı geçirin, negatif düşünceler ve sıkıntılar ortaya çıktığında, onları kabul etmeyi ve sonra terk etmeyi deneyin.

5- Konuşmaktan keyif aldınız bir arkadaşınız ya da ailenizden birine mesaj yazmak yerine,  biraz kıpırdayın ve önemsediğiniz, sizi önemseyen biriyle yüz yüze ya da telefonla sadece beş dakika görüşün. Sevdiğiniz, sizi anlayan biriyle konuşmak, vücudunuzun gevşeme tepkisinin başlamasına yardım edebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER