10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Ben Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

benler_deri_kanserine_neden_olabilir_h89690 Ben kanseri, önemli kanser türlerinden biridir. Ben kanserinin en önemli sebeplerinden bir tanesi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmuş benlerdir. Bu benler, çoğu zaman önemsenmeyip zararsız gibi görünse de, ben kanserine dönüşme olasılıklarının yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle sonradan oluşmuş benlerin takibi, ben kanserinin erken yakalanması açısından çok önemlidir. Erken teşhis de tüm kanser türlerinde tedavinin başarıya ulaşmasını sağlar.

Vücutta oluşmuş her ben, kansere dönüşecek diye bir şey yoktur. Ancak kansere dönüşme ihtimalleri yüksektir. Vücudun herhangi bir bölgesinde sonradan ortaya çıkmış bir benin, vücut üzerinde gelişiminin takip edilmesi; büyüyüp büyümediğinin ya da şekil ve renk değişikliği mevcudiyetinin izlenmesi veya sayı olarak çoğalma eğilimi gösterip göstermediğinin titizlikle takip edilmesi gerekir. Ayrıca, banyo esnasında ya da giyinirken veya çeşitli sebeplerle benlerin tahriş olmamasına özen göstermek, benlerin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Aynı şekilde bel bölgesinde bulunan benler de kemer gibi aksesuarla tahriş edilmemelidir. Benlere oldukça nazik davranmak gerekir. Benleri koparmak, kesmek, zedelemek ben kanserine yol açabilir.

Güneş ışığı da ben kanserine sebep olan bir faktördür. Güneşin yaydığı zararlı ışınlar zedelenmiş, kesilmiş, koparılmış veya bunlar gibi dış etkenler sebebiyle bir şekilde zarar görmüş olan benleri olumsuz etkilemektedir. Sadece sorunlu benler değil, sağlıklı benler de güneş ışığından korunmalıdır. Bilhassa da yaz aylarında güneşin en tepede olduğu vakitlerde güneşe çıkılmaması gerekir. Aksi durumda ben kanseri riski artar.

Ben Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Eğer benlerde çoğalma, renk ve şekil değişikliği olursa, kapanmayan kanamalı yaralar oluşursa ya da vücuttaki ben sayısı 50 adedi aşarsa vakit geçirmeden derhal bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Benlerin oluşturduğu bir cilt kanseri vakasıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Ayrıca cilt kanserine yakalanma açısından en tehlikeli benler, üzerinde kıl bulunanlardır.

Ben kanseri, tedavisi olan bir kanser türüdür. Ancak, erken teşhis edilmesi tedavinin etkili olmasında çok önemlidir. Ben kanserinin ileri safhalarda teşhis edilmesi tedavi şansını düşürmekte ya da tedavi şansını ortadan kaldırmaktadır.

Ben kanseri tedavisi için tıp alanında çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Ben kanseri sadece bir benden kaynaklı bir durum ise, lazer, tıraşlama veya kriyoterapi yöntemleri ile tedavi edilir. Eğer risk yaratan ben sayısı oldukça fazla ise cerrahi işlemlerle benlerin çıkarılması sağlanır. Cerrahi işlemi sonrası izleri yok etmek için estetik uygulanır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER