10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Bebeği Kolay Uyutmanın Yolları

Çiçeği burnunda annelerin en büyük sorunu bebeklerinin gece uykusu. İlk günlerde genelde tüm bebeklerin uykusu düzensiz olur. Dokuz ay gibi uzun ve yorucu bir gebelik döneminden sonra, bunlara bir de uykusuz geceler eklenince bunalmamak elde değil.

Ancak, bu süreç öyle sanıldığı kadar uzun bir zaman dilimi değildir. Uykusuz geceler yeni anne babaların bir geçiş sürecidir ve üstesinden gelinemeyecek bir durum değildir.

Gece uykusu düzensiz olan, uykuya dalmakta zorlanan bebekler için annelere uzmanlar önerilerde bulunuyor. Eğer siz de aynı dertten muzdaripseniz, bu önerileri dikkate almanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bebeğinizin gece boyu rahat bir uyku uyuyabilmesi için dikkat edilecek hususlar;

-Belli bir uyku düzeni oluşturun. Bebekler doğduktan sonra ilk zamanlarda tüm gün boyunca 16 saatten fazla uyku uyurlar. Bu süre içerisinde iki saatte bir karınları acıktıkça uyanırlar. İlk zamanlarda düzensiz olan bu durum bebeğin sinir sistemi geliştikçe belli bir düzene oturacaktır. İlk üç aya kadar geceleri 5 saat uyuyan bebekler altı aylık olduklarında 9 ya da 12 saat aralıksız olarak uyumaya başlarlar.

-Belli bir uyku alışkanlığı kazandırın. İlk aylarda gece acıkmaları bebeğin ve ailenin uykusunu böler. Belli bir uyku alışkanlığı kazandırılarak bu duruma son verilebilir.

-Gün boyu çocuğunuzu odasına hapsetmeyin. Onunla ilgilenin, şarkılar söyleyin ve hareket halinde olmasını sağlayın. Hareketlilik bebeğe gece rahat uyku sağlar.

-Bebeğin gün boyu uyumasına engel olun. Uyanık tutmaya çalışın. Gün boyu uyuyan bebek gece uyumaz.

-Tutarlı bir uyku rutini izleyin. Banyo yaptırın. Uykudan önce yapılan banyo, bebeğin rahat uyumasını sağlayacaktır.

-Bebeğinizin mayışıp uyku moduna geçmesini bekleyin. Sırt üstü yatırarak başını yana çevirin. yatışması için biraz zaman verin. Uyku için en rahat pozisyonu bulduğunda uykuya geçecektir. Yatışmıyorsa, onunla sakin sakin konuşup sırtını sıvazlayarak rahatlatın.

-Emzikten faydalanabilirsiniz. Emzik bebeği oyalayarak yatışmasına yardımcı olur. Ancak, emziğin dezavantajı gece ağzından düşerse bebek uyanabilir.

-Bebeğiniz uyurken onu asla kendi yatağınıza almayın. Bu, bebeğin uykuya dalmasını zorlaştırır.

-Bebeğinizin uyku düzeninden endişe duyuyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Çocuğunun uykusu düzenli olan anne babalar sizden daha becerikli değildir. Bu süreç, yaşanılarak öğrenilen bir süreçtir. Endişelenmenize gerek yoktur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER