7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Bazı Hastalıklar İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

Bitkilerle-Tedavi_089750500-1382983036Bitkisel tedavinin, hastalıkların tedavi sürecine sağladıkları katkı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Hastalıkların bitkilerle tedavi edilmesi ya da bitkilerle destekleyici tedavi yöntemine başvurulması, günümüzde hastalıklarla mücadelede büyük önem taşıyor. Bitkisel tedavide dikkat edilecek tek ve en önemli nokta ise, bitkilerin doğru hastalıkta ve doğru oranda kullanılması. Btkilerin de olması gerekenden fazla kullanılması durumunda hastada yan etki oluşturacağının unutulmaması gerekir. Bu nedenle, hastalıkların bitkisel tedavi yöntemi kullanılarak tedavi edilmesi durumunda, bir bitki uzmanından ya da hastanın doktorundan yardım almak gerekir.

Bitkisel tedavi yöntemi ile ilgili bu kadarcık küçük bir hatırlatma yaptıktan sonra bazı hastalıklara iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

KAN YAPICI YÖNTEMLER

1- Kuru üzüm karabiberle yenir.
2- Et suyu balla karıştırılıp içilir.
3- Üzüm pekmezini. inek sütü ve bademle karıştırıp için.
4- Bulgur pilavı hoşafla yenir.
5- Kara mercimek ve tahin yenir.

KARIN AĞRISI

2’şer gram kimyon. defne otu. anason ve papatya toz haline getirilip suyla bir kaşık içilir.

MİDE BOZUKLUĞU-MİDE GAZLARI

Elma. limon ve nane sularına Mersin yaprağı kaynatılıp suyu ilave edilir. Bu karışımın hepsi koyulaşıncaya kadar kaynatılıp içine amber katılır. Temiz bir kavanoza konur. Günde 1 kez yemek ten önce 1 kaşık içilir.

MİDE YANMASI

1- Mide yanması varsa 1 tatlı kaşığı çöreotunu çiğneyin. yavaş yavaş yutun. Sancı geçecektir.
2- Sıcak limonata mide gazını. asitleri giderir. sindirimi kolaylaştırır. Şeker yerine bal kullanın.
3- Patlamış yağsız mısır yiyin.
4- Keten tohumu. Mürsafı. şeker kaynatılıp içilir.

KURU ÖKSÜRÜK

1- Servi kozalağı kaynatılıp içilirse kuru öksürüğü keser.

2- 1 karaturpu üç bardak üzüm hoşafı veya 3 bardak şekerli suyla pelte gibi olana dek kaynatın. Günde 3-4 kez 1 çorba kaşığı yiyin.

3- 1 tutam baldıran otu. 1 tutam gelincik çiçeği. 10 gr meyankökü. 30 gr çekirdeksiz üzüm. 15 tane hünnap. 10 gr susam tohumu. 15 gr fındık kabuğu. 15 gr haşhaş kabuğu. Bu malzeme 2 bardak suyla kaynatılır. Nöbet şekeriyle tatlandırılıp öksürük şurubu yapılır.

KARACİĞER YORGUNLUĞU
1- 10’ar gram kasıkotu çiçeği. akdelen yaprağı. meyankökü yaprağı. biberiye yaprağı 20’şer gram enginar yaprağı. yoğurtotu çiçeği. karahindiba kökü. aynısefa çiçeği karıştırılır. Karışımdan 4 çorba kaşığı alınıp üzerine 4 bardak su katılır. Kaynatılır. 15 dakika dinlendirilip her öğünden önce l bardak içilir.

2- Enginar mükemmel bir karaciğer dinlendiricidir.

3- 1 tutam Ravend çini. 2 tutam koyun otu. 2 tutam rezene. 2 tutam pelin. 3 tutam hindiba tohumu. l tutam kereviz tohumu. havanda dövülüp 200 gr kuru. üzümle karıştırılıp macun yapılır. Her gün l ceviz büyüklüğünde yutulur.

4- 3-4 lahana yaprağı. 3 tane soğanı ve 1/2 kepek ekmeğini üstünü örtecek kadar su koyun. 10 dak. kaynatın. Lapa haline gelmiş bu kıvamlı pelteyi tülbent arasında sıcak olarak tam karaciğerin üzerine koyun. En az 1.5 saat kalsın. Lapayı her seferinde taze yapın.

5- Birer tutam kasıkotu çiçeği. meyankökü. biberiye yaprağı. akdeken yaprağı. 2’şer tutam enginar yaprağı. yoğurtotu çiçeği. karahindiba kökü. aynısefa çiçeğim karıştırın. Karışımın tamamından 1 su bardağı kadar alın. 4 bardak suyla kaynatın. Üstünü örtüp dinlendirin ve her öğünden önce 1 bardak için.

İSHAL İÇİN

1- 1 çorba kaşığı kuru kahve 1/2 limon suyuyla kanştırılıp aç karma yutulur.
2- Mazı toz yapılır. yemekten sonra suyla içilir.
3- Hindistan cevizi. 1 kaşık zencefil. 1 çay kaşığı şap. 1 yumurta akı. 1 çorba kaşığı taze kahve macun yapılıp yutulur.

DİŞ ETİ KANAMASI

5 gr karabiber birer tutam Narçiçeği. pelit tozu mazı tozuyla karıştırılır. Balla merhem haline getirilip parmak uçlarıyla diş etlerine masaj yapılır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER